+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Prečo je dobrá čierna netkaná textília pre jahodníky?

Apríl je najvhodnejším mesiacom na výsadbu jahodníka. Ako sa na záhonoch s jahodami zbaviť buriny? A prečo pri výsadbe použiť práve mulčovaciu netkanú textíliu?

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Kedy jahodníky vysadiť?

Apríl je najvhodnejším mesiacom na výsadbu jahodníka – pokiaľ sadenice vysadíte do konca mesiaca, dajú bohatú úrodu už v ďalšom roku. Dôležitý je aj výber vhodných sadeníc a dobrá príprava pôdy.

Pár základných rád, ktoré vám pestovanie zjednodušia

Jahodníky vyžadujú kvalitnú, na živiny bohatú pôdu, ktorá bude dostatočne zásobená dusíkom. Je preto dôležité jahodníky pravidelne prihnojovať. Najlepším riešením je zeminu prihnojiť už niekoľko týždňov pred plánovanou výsadbou sadeníc a dobre prekypriť. Pokiaľ máte už staršie niekoľkoročné sadenice, potom ich nezabudnite prihnojovať v priebehu celého roku, aby vytvorili nové srdiečka a na jar krásne plodili.

Ale pozor, malú úrodu môže spôsobiť aj prehnojenie! Pokiaľ máte jahody vysadené v kvetináčoch či na balkóne, prihnojujte rašelinovým substrátom. Jahodníky najviac hnijú, pokiaľ sú vysadené na voľné záhony. Preto sa odporúča sadba jahôd na vyvýšené hrobčeky do čiernej fólie, ktorá zakrýva zeminu. Čierna farba priťahuje svetlo a pôda sa pod ňou pekne prehrieva a bráni tak výkyvom teplôt a rýchlemu vysúšaniu. Naviac zjednodušuje okopávanie jahôd a plody sa menej špinia o okolitú zeminu.

Jahodníky sú tiež náročné na pravidelnú zálievku. Najviac rastliny zalievajte v období kvetenstva. Pred zberom je dobré naopak tri dni zavlažovať len mierne. Jahody zbierajte pravidelne, aby sa byliny príliš nevyčerpávali. Dobré je tiež dbať na pravidelné odstraňovanie bočných šľahúňov, ktoré rastline berú silu. Nezabúdajte jahodníky tiež pravidelne okopávať. Rastliny vyžadujú plné slnko, a preto ich vysádzajte výhradne na slnečné stanoviská.

Arotextilie pod jahody

Je čierna netkaná textília výhodná?

Túto otázku si často kladú pestovatelia jahôd a inej zeleniny (uhoriek, šalátov, paprík, kapusty a ďalšej). Záleží na tom, koľko času môžete rastlinám venovať. Jahodník je možné vysadiť klasickým spôsobom na voľný záhon, ktorý je však náročný na pletie a okopávanie, naviac sa plody ľahko znečistia od zeminy a rýchlo podliehajú hnilobe.

Pohodlnejšia a výnosnejšia je sadba jahodníku na hrobčeky pokryté mulčovacou netkanou textíliou. Tá vydrží na záhone podľa hrúbky a odolnosti voči UV žiareniu 5–7 rokov (pri dobrom zachádzaní aj dlhšie). Pre svetlo je agrotextília nepriepustná, preto sa pod ňou pôda pekne zahrieva a drží sa pod ňou vlhkosť, takže sa znižuje potreba zálievky.

Mulčovacia fólia bráni styku ovocia alebo zeleniny so zeminou, preto zostávajú plody čisté. Naviac voda stečie do ryhy medzi hrobčeky, čím sa podstatne zníži riziko hubových infekcií. Koreňový rast jahôd na hrobčekoch je podstatne lepší v porovnaní s pestovaním na rovnom záhone.

Agrotextília N 50g je šetrná k životnému prostrediu a jej použitím odpadá odstraňovanie buriny. Netkaná textília je vyrobená z polypropylénu (PP) a po inštalácii neuvoľňuje textília toxické látky. Pokiaľ hľadáte dlhodobejšie riešenie, zvoľte radšej Geomatex Hobby+ (menšie balenie) alebo Agrotex T90g (väčšie balenie). Oproti netkaným mulčovacím textíliám majú tkané textílie dlhšiu životnosť, pohybujúcu sa v ráde desiatok rokov.

Pestovanie na čiernej netkanej textílii má jednu nevýhodu – odnože samy nezakorenia. Jediným riešením je odnož zasadiť do kelímku naplneného zeminou a nechať ju zakoreniť. Budúci rok na jar môžete vlastnú sadbu použiť na doplnenie alebo rozšírenie jahodového záhonu.

Potrebujete poradiť s výberom agrotextílie?

Pokiaľ hľadáte účinný spôsob, ako zbaviť záhony burinyprehliadnite si našu ponuku agrotextílií. Ušetríte si veľa námahy pri pletí a na konci sezóny sa budete tešiť z bohatej a zdravej úrody.

Pokiaľ sa potrebujete opýtať na čokoľvek ďalšie, kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám s výberom správnej agrotextílie radi pomôžu. Spoločne nájdeme to najlepšie riešenie pre vašu záhradu.

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00