+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Prečo je dobrá čierna fólia pre jahody?

August je najvhodnejším mesiacom pre výsadbu jahôd. A prečo pri výsadbe použiť čiernu fóliu?

Kedy jahody vysadiť?

August je najvhodnejším mesiacom pre výsadbu jahôd - ak sadenice vysadíte do konca tohto mesiaca, dajú bohatú úrodu už v budúcom roku. Dôležitý je aj výber vhodných sadeníc a dobrá príprava pôdy.


Pár základných rád, ktoré vám pestovanie zjednodušia

Jahody vyžadujú kvalitnú, na živiny bohatú pôdu, ktorá bude dostatočne zásobená dusíkom. Je preto dôležité jahody pravidelne prihnojovať. Najlepším riešením je zeminu prihnojiť už niekoľko týždňov pred plánovanou výsadbou sadeníc a dobre prekypriť. Pokiaľ máte už staršie niekoľkoročné sadenice, potom ich nezabudnite prihnojovať počas celého roka, aby vytvorili nové srdiečka a na jar krásne plodili. Ale pozor, malú úrodu môže spôsobiť aj prehnojenie! Pokiaľ máte jahody vysadené v kvetináčoch či na balkóne, potom ich prihnojujte rašelinovým substrátom. Jahody najviac hnijú, ak sú vysadené na voľné záhony. Preto sa odporúča výsadba jahôd na vyvýšené hrobčeky do čiernej fólie, ktorá zakrýva zeminu. Čierna farba priťahuje svetlo a pôda sa pod ňou pekne prehrieva a bráni tak výkyvom teplôt a rýchlemu vysúšaniu. Navyše zjednodušuje okopávanie jahôd a plody sa menej špinia o okolitú zeminu. Jahody sú tiež náročné na pravidelnú zálievku. Najviac rastliny zalievajte v období kvitnutia. Pred zberom je dobré naopak tri dni zavlažovať len mierne. Jahody oberajte pravidelne, aby sa byliny príliš nevyčerpávali. Dobré je tiež dbať na pravidelné odstraňovanie bočných šľahúňov, ktoré rastline berú silu. Nezabúdajte jahody tiež pravidelne okopávať. Rastliny vyžadujú plné slnko, a preto ich vysádzajte výhradne na slnečné stanovište.

Je čierna fólia výhodná?

Túto otázku si často kladú pestovatelia jahôd a ďalšej zeleniny (šalátov, paprík, kapusty a inej). Záleží na tom, koľko času môžete rastlinám venovať. Jahodník možno vysadiť buď klasickým spôsobom na voľný záhon, ktorý je však náročný na pletie a okopávanie, navyše sa plody ľahko znečistia od zeminy a rýchlo podliehajú hnilobe.


Pohodlnejšia (a výnosnejšia) je výsadba jahôd na hrobčeky pokryté čiernou fóliou. Tá vydrží na záhone podľa hrúbky a odolnosti voči UV žiareniu dva až tri roky (pri dobrom zaobchádzaní aj dlhšie). Pre svetlo je záhradná fólia nepriepustná, preto sa pod ňou pôda pekne zahrieva a drží sa pod ňou vlhko, takže sa znižuje potreba zálievky. Fólia bráni styku ovocia alebo zeleniny so zeminou a preto zostávajú plody čisté. Navyše voda stečie do ryhy medzi hrobčeky, čím sa podstatne zníži riziko hubových infekcií. Koreňový rast jahôd na hrobčekoch je podstatne lepší v porovnaní s pestovaním na rovnom záhone.


Fólia Terrapro je šetrná k životnému prostrediu a jej použitím odpadá odstraňovanie buriny. Pri spaľovaní sa neuvoľňujú žiadne toxické látky. Fólia je vyrobená z LDPE a dodávame ju v rozmere 10x1,4m. Na jedno balenie sa zmestí až 80 sadeníc jahôd.

Pestovanie na čiernej fólii má iba jednu nevýhodu - odnože samy nezakorenia. Jediným riešením je odnož zasadiť do téglika naplneného zeminou a nechať ju zakoreniť. Budúci rok na jar môžete vlastné sadenice použiť na doplnenie alebo rozšírenie jahodového záhonu.

Blog

Využitie kokosového substrátu (kokosové bloky, tehly atď.)

Kokosový substrát sa používa na výsev rastlín, hydroponické pestovanie alebo ako prímes v miešanom substráte (napr. zo zeminou, perlitom ai.). Aké sú jeho prednosti?

Ratanová zástena alebo Ako sa zbaviť zvedavých susedov?

Umelý ratan sa v posledných rokoch teší stále väčšiemu záujmu, a to dokonca na úkor tradičných materiálov ako je kov alebo drevo. Stále častejšie sa používa tiež ako zástena na plot, na balkón alebo terasu. Aké sú jeho hlavné výhody? To vám prezradíme v dnešnom článku.

Na čo slúžia kokosové valce?

Využitie protieróznych a splach zachytávajúcich kokosových valcov.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00