+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Na čo si dať pozor pri výbere agrotextílie?

Ako vybrať vhodnú agrotextíliu pod jahody alebo kvetinovú výsadbu? Čo je potrebné pred nákupom zvážiť, aby ste si vybrali správne? Poradíme vám, podľa akých parametrov agrotextíliu vybrať.

V predchádzajúcom článku sme prezradili, aký môže mať prínos použitie agrotextílií na záhrade. Dnes si povieme, ako pri výbere agrotextílie postupovať. A čo je potrebné zvážiť predtým, ako odošlete objednávku na e-shopu alebo sa vydáte na nákup do kamennej predajne.

Na čo si dať pozor pri výbere záhradnej textílie?

V súčasnosti je na trhu k dispozícii hneď niekoľko druhov agrotextílií, ktoré sa môžu líšiť výrobným materiálom, gramážou alebo cenou. Preto je dobré si vopred ujasniť, na čo presne záhradnú textíliu potrebujete. Nižšie uvedené faktory by ste určite mali pri výbere zohľadniť.

1. Účel

Ako vám agrotextília pomôže na záhrade? Existuje celá rada využití, napr.

  • mulčovanie,
  • ochrana proti invázii buriny,
  • zákryt rastlín pred jarnými a jesennými mrazmi,
  • separácia rôznych vrstiev zemín,
  • ochrana proti erózii.

Od vášho rozhodnutia sa budú odvíjať všetky ďalšie kroky pri výbere vhodnej agrotextílie. Preto je potrebné si najskôr ujasniť, aký problém nám má na záhrade vyriešiť.

2. Dočasné alebo dlhodobé riešenie?

Životnosť agrotextílií je rôzna. Môžete využiť ekotextílie z prírodnej biomasy, ktoré vydržia nanajvýš niekoľko rokov. Alebo hľadáte alternatívu na niekoľko sezón dopredu, a tu zase môžu pomôcť tkané textílie s životnosťou viac ako 10 rokov.

Zatiaľ čo pri ekotextíliách nemusíte riešiť recykláciu (textílie z prírodného materiálu sa v pôde postupne rozložia a potom fungujú ako hnojivo), umelé materiály vám zase môžu ušetriť financie a čas strávený prípravou a inštaláciou novej textílie (alebo iného podkladu).

Agrotextílie umiestnena na zahrade

3. Materiál

Dáte prednosť syntetickému, alebo radšej prírodnému materiálu? Všeobecne platí, že agrotextílie z priemyselných surovín sú lacnejšie (6–7 Kč/m), prírodné varianty v podobe ekotextílií sú cenovo náročnejšie (v priemere 40 Kč/m).

Pokiaľ máte na svoju záhradu vyhradený vyšší rozpočet, najskôr zvolíte ekologickejšiu alternatívu. Naopak, pokiaľ chcete finančne menej náročné a pritom spoľahlivé riešenie, siahnete zrejme po agrotextílii z umelých vlákien.

4. Gramáž

Pozornosť venujte tiež gramáži (pri výrobku bežne uvedená v g/m²). Tento údaj ovplyvní štruktúru a hmotnosť agrotextílie. Čím vyššia gramáž, tým je textília kvalitnejšia a pevnejšia. Ochráni tak lepšie podložie pred nepriaznivými klimatickými vplyvmi alebo inváziou buriny. Textília s vyššou gramážou je vhodnejšia na často zaťažované miesta (napríklad pri chôdzi).

5. Cena

Od vyššie uvedených faktorov sa odvíja aj konečná cena. Pri výbere agrotextílie by ste mali mať jasno v tom, koľko peňazí chcete do nákupu investovať. Môžete si tak vybrať riešenie, ktoré zodpovedá vašim finančným požiadavkám a zároveň vám pomôže dosiahnuť žiadané výsledky.

Cena záhradných textílií z umelých vlákien sa pohybuje okolo 5–10 Kč/m. U ekotextílií sú ceny rádovo vyššie, pretože ekotextílie sa vyrábajú z prírodného a rozložiteľného materiálu.

6. Farba

Ďalšie informácie, ktorým stojí za to venovať pozornosť, je farba agrotextílie. Tá vám totiž pomôže vyladiť vzhľad vašej záhrady. V ponuke nájdete čierne, hnedé, ale aj biele agrotextílie.

Zatiaľ čo hnedá imituje farbu hliny, biela dokonale splýva s nánosom štrku. Nepokazí vám celkový estetický dojem z vášho pestovateľského úsilia v dobe, kedy ešte nie je pôda úplne prerastená trávou alebo okrasnými rastlinami, pod ktorých kvetmi sa agrotextília skryje.

Potrebujete poradiť s výberom?

Prehliadnite si našu ponuku záhradných textílií a vyberte si tú, ktorá bude najviac zodpovedať vaším požiadavkám.

Stále si nie ste úplne istí, či ste sa rozhodli správne? Neváhajte sa obrátiť na našich špecialistov. Radi vám pomôžu s voľbou vhodnej agrotextílie pre vašu záhradu.

Blog

Využitie kokosového substrátu (kokosové bloky, tehly atď.)

Kokosový substrát sa používa na výsev rastlín, hydroponické pestovanie alebo ako prímes v miešanom substráte (napr. zo zeminou, perlitom ai.). Aké sú jeho prednosti?

Ratanová zástena alebo Ako sa zbaviť zvedavých susedov?

Umelý ratan sa v posledných rokoch teší stále väčšiemu záujmu, a to dokonca na úkor tradičných materiálov ako je kov alebo drevo. Stále častejšie sa používa tiež ako zástena na plot, na balkón alebo terasu. Aké sú jeho hlavné výhody? To vám prezradíme v dnešnom článku.

Na čo slúžia kokosové valce?

Využitie protieróznych a splach zachytávajúcich kokosových valcov.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00