Vážení zákazníci, v dňoch 19.-20.06. 2024 nebudeme odosielať objednávky a zákaznícky servis bude mať prestávku. Plne k dispozícii budeme opäť od piatka 21.06.2024. Ďakujeme za pochopenie.

+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako vybrať záhradný domček?

Aké sú výhody záhradného domčeku a ako postupovať pri jeho výbere? Poradíme, čo pri nákupe zohľadniť, aby ste boli so svojou voľbou spokojní.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Povaľuje sa vám po záhrade nepotrebné náradie, ktoré nemáte kam uložiť? Alebo potrebujete na zimu uskladniť záhradný gril, kvetináče alebo stoličky na záhradné posedenie? V takýchto prípadoch oceníte výhody záhradného domčeku. Aké sú jeho výhody a podľa čoho záhradné domčeky vyberať?

Motyky, lopata alebo rýľ… bez záhradníckeho náradia sa síce pri údržbe záhonov nezaobídete, ale väčšej pozornosti sa dočkajú málokedy. Často zostávajú ležať po celej záhrade, kde sú vystavené vlhkosti, mrazu alebo korózii. Naviac stačí trochu nepozornosti – a pri zakopnutí o položené hrable sa môžete nepríjemne poraniť.

Ako týmto situáciám predchádzať?

Plástový záhradny domček s náradím

Prečo si zaobstarať záhradný domček?

Tieto ťažkosti vám pomôže vyriešiť záhradný domček, ktorý môžete postaviť v rohu záhrady, kde zostane ukrytý pred zrakmi zvedavých susedov. Ľahko do neho uschováte gril, kosačku aj horský bicykel. Alebo si v ňom môžete zriadiť vlastnú kutilskú dielňu, kam sa môžete schovať vždy, keď sa chcete nerušene venovať svojej práci.

Pokiaľ nie ste obmedzení miestom, priestrannejšie domčeky vám poslúžia ako útulné odpočívadlo, kde môžete nerušene prenocovať alebo si užiť kľudné posedenie s priateľmi, bez toho aby vás rušili ostatní obyvatelia domácnosti.

Záhradný domček sa naviac stane estetickým doplnkom vášho vonkajšieho priestranstva. Chceli by ste vo svojom okolí viac zelene? Vysaďte záhradný domček brečtanom, alebo si rovno zaobstarajte vlastnú zelenú strechu. Ľahko si vytvoríte robustný prístrešok, ktorý oceníte vy aj vaši najmenší.

TIP: Pri výstavbe zelenej strechy je potrebné vziať do úvahy únosnosť strechy. Ľahká extenzívna zelená strecha vyžaduje min. zaťaženie 90 kg/ m2 pri plnom nasýtení strešného substrátu. Pred realizáciou sa preto uistite, či vaša strecha tieto podmienky spĺňa.

Potrebujete domček na náradie, alebo odpočívadlo?

Záhradné domčeky majú celý rad výhod. Ktoré z nich oceňujú ich vlastníci najviac? Opýtali sme sa niekoľkých majiteľov, prečo sa nakoniec rozhodli pre výstavbu záhradného domčeku na svojom pozemku.

1. Domček pre deti

Pokiaľ sa chcete nerušene venovať práci, deti sa bez vašej pozornosti ľahko začnú nudiť. V takýchto prípadoch ocenia útulné prostredie záhradného domčeka, kde si užijú veľa zábavy. Záhradný domček jednoducho dovybavíte hračkami pre najmenších, starší potomkovia zase ocenia odľahlý úkryt, kde môžu kedykoľvek zrelaxovať bez dozoru rodičov.

TIP: Vyberáte záhradný domček pre svoje ratolesti? Zvoľte radšej priestrannejší domček, kde môžete vytvoriť maličkú kuchynku alebo posedenie so stolčekom a stoličkami. Malí dobrodruhovia vás možno tiež budú presviedčať, aby ste s nimi v domčeku občas prespali. Voľte teda také rozmery, aby ste sa mohli v domčeku natiahnuť ako vy, tak aj vaši najmenší.

2. Úložisko (ne)potrebných predmetov

Máte garáž plnú náradia, pre ktoré nemáte mimo sezónu využitie? Uskladnite kýbliky, čistiace prostriedky alebo grilovacie potreby do záhradného domčeka. A pokiaľ si vaše náradie neustále niekto požičiava, bez toho aby ho zase vrátil naspäť, stačí domček uzamknúť a máte po starostiach.

Ľahko vyriešite nedostatok miesta (nielen) v priestoroch rodinného domu a vaše záhradné potreby budú v bezpečí pred nepriaznivým počasím aj nenechavými rukami.

3. Prístrešok pre posedenie s priateľmi

Záhradný domček v kúte rozľahlej záhrady je ideálny pre občasné prenocovanie, pokiaľ sa vaše stretnutie pretiahne do noci a nechcete robiť zbytočný hluk v okolí domu. Do záhradného domčeka je možné zaviesť aj vykurovanie: vyhriaty interiér oceníte najmä v chladnejšom období, kedy sa budete chcieť ohriať predtým ako sa zase pustíte do práce.

4. Priestor pre saunu aj zelenú strechu

Radi by ste si na streche domu zriadili vegetačnú strechu, ale nemáte pre ňu vhodné podmienky? Záhradné domčeky s pultovou strechou poskytujú vhodnú príležitosť na výstavbu extenzívnej zelenej strechy, ktorá nekladie extrémne nároky na štruktúru strešného plášťa a v priebehu roku vyžaduje len minimálnu údržbu.

Priaznivci saunovania môžu záhradný domček postaviť v blízkosti vonkajšej sauny. Nemusíte teda riešiť problém, kam uložiť oblečenie alebo uteráky. Záhradný domček vám poslúži ako "predsieň", kde sa môžete pred vstupom do sauny ohriať, alebo naopak trochu ochladiť, pred tým ako sa opäť vydáte cez záhradu späť k domu.

Drevený záhradny domček Karibu Seefeld 6 s posedením

Podľa čoho vyberať záhradný domček?

Keď budete mať jasno na aký účel budete nový prístrešok využívať, je potrebné sa rozhodnúť, ktorý domček bude pre vašu záhradu ten pravý.

Na trhu sú dnes dostupné záhradné domčeky rozličnej kvality: od tých najmenších, účelových domčekov až po priestranné drevené domčeky s prístreškom, pod ktorými môžete bez problémov zaparkovať motorku alebo rozložiť záhradné posedenie. Čo ďalšieho je potrebné pri výbere zvážiť?

Veľkosť záhradného domčeku

Nie ste si istí, aký veľký záhradný domček si zaobstarať? Odpovedzte si na jednoduchú otázku: na aký účel budete domček využívať? Na občasné prenocovanie je určite vhodnejší priestrannejší domček. Pokiaľ chcete domček využívať len ako búdu na náradie, spíšte si zoznam vecí, ktoré budete chcieť uskladniť

TIP: Ak chcete mať v záhradnom domčeku miesto na gril, kosačku na trávu, lyže alebo bicykel, počítajte s plochou min. 5 m² (vždy je lepšie mať rezervu, ako potom veci zložito prehadzovať alebo skladovať na ďalších miestach).

Ešte lepšie sa vám bude plánovať, pokiaľ si na štvorčekový papier načrtnete pôdorys domu. Následne naň v hrubých obrysoch zakreslíte všetky väčšie predmety, ktoré do neho budete odkladať.

Plánovanie nákupu záhradneho domčeku

S veľkosťou záhradného domčeka sa spája ďalšia dôležitá otázka: kam s ním? Plastový záhradný domček na náradie schováte aj za rozľahlejší záhon, zatiaľ čo pri priestrannejšom príbytku je potrebné zohľadniť napr. odstup od susedného pozemku a ďalšie zákonom stanovené podmienky (súlad s územným plánom apod.).

TIP: Ak sa jedná o stavbu na pozemku rodinného domu, ktorá nepresiahne plochu 25 m² a výšku 5 m, nie je potrebné žiadať o stavebné povolenie ani podstupovať skrátené konanie (ohlásenie stavby). Tiež min. odstupovú vzdialenosť je väčšinou možné na základe súhlasu úradov znížiť, udelenie výnimky býva ale spoplatnené.

Domček z plastu, kovu alebo z dreva?

Plast. Tieto záhradné domčeky sú zhotovené z odolného polykarbonátu, ktorý je tvarovo stály a dostatočne rezistentný voči bežným klimatickým podmienkam. Materiál plastových domčekov nekrehne ani nežltne. Po montáži ide o takmer bez údržbový prístrešok, ktorý môžete využiť na uskladnenie športových, campingových a iných potrieb.

Kov. Na uskladnenie záhradníckeho náradia vám obvykle postačí tiež malý kovový domček s plochou pár metrov štvorcových. Tieto prístrešky sú spravidla vyrobené z plechových profilov, natretých lakom či vrstvou pozinku. Vďaka tomu sú odolné voči poveternostným vplyvom a vyžadujú len minimálnu údržbu.

Drevo. Drevený záhradný domček oživí vašu záhradu štýlovým designom. Väčšie domčeky sú ideálne na posedenie s priateľmi, ako odľahlá pracovňa alebo na občasné prenocovanie.

Lacnejšie varianty predstavujú záhradné domčeky zo smrekového alebo smrekovcového dreva, ktoré sú v bežných podmienkach dostačujúce. Ešte vyšší komfort ponúkajú domčeky vyrobené zo severského smreku.

S akou investíciou počítať?

Konečná cena záhradného domčeka sa bude líšiť na základe celkových rozmerov, kvality materiálu, príslušenstva apod. Orientačné ceny (vrátane rozmerov) nájdete v tabuľke nižšie.

Materiál Dostupné rozmery Približná cena
Kov 2 m² – 12 m² 204 – 1140 Eur
Plast 2,9 m² – 11 m² 1020 – 3836 Eur
Drevo 2,8 m² – 13,5 m² 551 –  5100 Eur

Čo si z toho vziať?

Záhradné domčeky ozvláštni vašu záhradu a ponúkajú široké možnosti využitia.

  • Poskytne dostatok priestoru na uskladnenie najrôznejšieho záhradného náradia.
  • U radovej (nepodpivničenej) výstavby čiastočne nahradzuje pivničné priestory.
  • Behom chvíle v domčeku vytvoríte útočisko pre deti, ktoré si v ňom užijú dlhé hodiny zábavy.
  • Poslúži ako spoľahlivý úkryt pred nepriaznivým počasím alebo ako útulná chatka.
  • Obohatí vašu záhradu a zvýši jej celkovú hodnotu.
  • Z väčších domčekov môžete vytvoriť "predsieň" do vonkajšej sauny alebo na nich zriadiť zelenú strechu.

Pri vyberaní prístrešku pre vašu záhradu by ste mali tiež vziať v úvahu niekoľko dôležitých faktorov.

  1. Zbežne si spíšte zoznam predmetov, ktoré chcete v domčeku uskladniť. Ihneď získate lepšiu predstavu o tom, aký veľký záhradný domček budete potrebovať.
  2. Pri výstavbe domčeka pamätajte, že je potrebné zohľadniť platné zákony. Pri montáži domčeka do výšky 5 m, o max. ploche 25 m² nemusíte žiadať o stavebné povolenie alebo riešiť ohlásenie stavby (pokiaľ toto nariadenie neupravuje obecná vyhláška vo vašej obci). Je však potrebné dodržať odstup min. 2 m od spoločných hraníc pozemku.
  3. Uprednostníte prístrešok z plastu, plechu alebo dreva? Každý materiál disponuje inými vlastnosťami a je vhodný na odlišné účely (podrobnejšie viď odstavec vyššie).
  4. Najmä pokiaľ vyberáte záhradný domček na internete, nahliadnite do montážneho návodu. Je návod zrozumiteľný? Spoľahlivý výrobca samozrejme prikladá návod v českom (slovenskom) jazyku. Ušetríte si veľa času pri montáži aj následnej údržbe domčeka.

Potrebujete poradiť?

Zaujíma vás čokoľvek ďalšieho? Pokiaľ potrebujete poradiť, kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám radi na vaše otázky odpovedia.

Produkty uvedené v článku

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Recenzia: 7 najlepších skleníkov pre rok 2024

Uvažujete nad kúpou nového skleníka, v ktorom si vypestujete zásobu čerstvého ovocia a zeleniny? Ak sa nechcete v nekonečnej ponuke rôznych modelov skleníkov na trhu stratiť, čítajte ďalej. 🙋‍♂️ Pripravili sme pre vás zoznam siedmich najlepších záhradných skleníkov, vrátane hodnotenia od pestovateľov, ktorí si skleník už zaobstarali.

Jutové a kokosové geotextílie a ich využitie (aktualizované)

Potrebujete ochrániť svah proti erózii? Inštalácia protieróznych rohoží alebo sietí je skvelým riešením. O spevňovaní povrchu svahov pomocou prírodných materiálov sa viac dozviete v tomto článku.

Spevnenie brehu: Objavte účinné a ekologické riešenie

Preteká okolo vášho pozemku rieka alebo potok a obávate sa, že divoká voda jedného dňa odnesie časť vášho pozemku? Prečítajte si, ako spevniť breh vodného toku aj inak ako guľatinou alebo tvárnicami. 
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.