+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

K čomu slúžia agrotextílie a kedy sa bez nich záhrada nezaobíde?

Burina vie na záhrade napáchať nemalé škody.Ako záhradu pred inváznymi rastlinami ochrániť? Riešením je inštalácia záhradnej textílie, ktorú môžete položiť pod jahody, uhorky alebo kapustu. Prítajte si, ako vám agrotextílie ušetria námahu aj peniaze pri údržbe záhrady. 

Pokiaľ chcete zabrániť prerastaniu buriny zeminou, asi zvažujete, aký materiál použiť. Suchú slamu? Lístie? Kartón? Možností, ako ochrániť výsadbu na záhrade, existuje celý rad. Niektoré riešenia ale môžu rastlinám skôr uškodiť. Účinným spôsobom je využitieagrotextílií. 

Čo je to agrotextília?

Agrotextílie sú špeciálnym typom textílií, ktoré sa hojne využívajú v poľnohospodárstve (odtiaľ predpona agro-). Líši sa materiálom, funkciou aj vlastnosťami: na trhu sú k dispozíciitkané a netkané agrotextílie alebo ekologickejšieekotextílie. A aj keď objem vyrobených agrotextílií je napríklad v porovnaní s geotextíliami na stavebné účely menší, tešia sa v posledných rokoch u záhradkárovvzrastajúcej obľube. 

Dôvodom je ich všestranné použitie: agrotextílie slúžia k zachytávaniu a rozvádzaniu vody, ktorú rastliny potrebujú pre rast. Chránia vegetáciu pred škodlivými klimatickými vplyvmi a zamedzujú šíreniu erózie, buriny a mikroorganizmov. Pomáhajú tiež spevňovať svahpri vonkajších bazénoch, pieskoviskách alebo príjazdových cestách. 

Využitie agrotextílií

S agrotextíliamisa stretneme najčastejšie na poliach, v parkoch alebo záhradách. Na jarpomáhajú chrániť plodiny pred mrazíkmi, v lete chránia vegetáciu pred nadmerným slnečným žiarením – ostré letné žiarenie by totiž mohlo vašuúrodu škaredo spáliť.

Nie inak je tomu v prípade prívalových dažďov alebo prudkého krupobitia, ktoré môžu výsadbu nenávratne poškodiť. Pod textíliou sú vysadené rastliny vo väčšom bezpečí. Väčšina agrotextílií zároveň výborne prepúšťa vodnú vlahu a vzduch, čímurýchľujú rast rastlín.

Netkaná textília pod stromami

Agrotextílie sa využívajú tiež pri zakladaní okrasných záhonovVýsadby kvetín a kríkov sa často nezaobídu bez mulčovania. A práve pod mulčovaciu vrstvu je ideálne nainštalovať textíliu, ktorá zabraňuje nadmernému rozrastaniu buriny pod záhonmi a bráni miešaniu jednotlivých vrstiev zeminy (pre tieto účely sa používajú rôzne geotextilie). 

Chystáte sa stavať príjazdovú cestu alebo plánujete zriadiť na záhradke bazén na horúce letné dni? Potom vás bude zaujímať, ako si poradiť s invazívnou burinou a tým znížiť ajnároky na údržbu. Tkaná textíliaobmedzuje rast buriny a zároveň pomôže odstrániť nerovnosti na povrchu. 

Okrem toho zabraňuje vzniku kaluží, ktoré môžu stavbu podmáčať. Včasnou aplikáciou agrotextílie tak predídete zbytočným komplikáciám a ušetríte peniaze za prípadnú nápravu škôd spôsobených eróziou alebo nepriaznivým počasím. 

Výhody a nevýhody záhradných textílií 

Záhradkárska komunita je u nás pomerne široká, preto asi neprekvapí, že ajnázory na využitie agrotextílií sa môžu líšiť. Typickým príkladom je už spomínané mulčovanie. Zatiaľ čo niektorí pestovatelia dávajú prednosť prírodným materiálom (lístie, kôra, štrk…), iní volia trvanlivejšie riešenie.

Tým je práve použitie agrotextílií, ktoré vám v optimálnych podmienkach vydržia niekoľko pestovateľských sezón. Preto sú cenným pomocníkom pri pestovaní ovocia. Využívajú sa napr. ako mulčovacie textilie pod jahody. 

Netkaná textília pod jahodami

Agrotextílieveľmi dobre odolávajú klimatickým vplyvom (na rozdiel napríklad od kôry, ktorá môže začať vplyvom vlhkosti plesnivieť) a ich životnosť sa počíta v rokoch. Netkané textílie vydržia v priemere 5–7 rokov, u netkaných textílií je životnosť ešte dlhšia – až desiatky rokov. V prípade potreby len odstránite nanesenú burinu bez toho aby ste museli riešiť prípravu a podklad nového zásypového materiálu. 

Na druhej strane záleží aj na vašich preferenciách: agrotextília pokrýva vybranú plochu v celom rozsahu a nedokáže cez ňu preniknúť hmyz (napríklad dážďovky). Umelé vlákna nezanechávajú stopy na životnomprostredí. Agrotextílie je možné bez problémovzrecyklovať (napríklad odvozom do zberného dvora). 

Nie je teda od veci položiť si dôležitú otázku: aké riešenie vlastne hľadáte? Pokiaľvdzate na účinnosť, trvanlivosť a priaznivejšiu cenu – agrotextília môže byť správnou voľbou. 

Potrebujete poradiť s výberom? 

V súčasnosti je na trhu k dispozícii hneď niekoľko druhov agrotextílií Jednotlivé varianty sa líšia nielen štruktúrou, ale aj gramážou a v neposlednom rade cenou (v závislosti na hrubosti a kvalite materiálu). Parametrov je celý rad.

Pokiaľ si stále nie ste istí, ktorá textília by bola najlepšia práve pre vašu záhradu, prítajte si viac o jednotlivých textíliách. Alebo kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám radi pomôžu nájsť to najlepšie riešenie.

Produkty uvedené v článku

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00