+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Prehľad textílií pre zahradu a geotextílii pre spevnenie svahov

Viete, na čo je ktorá textília? A ako ich využiť?

 

 

Použitie textílie Popis textílie Názov Životnosť
[roky]
Gramáž
[g/m²]
Počet m²
v baleniu
Ochrana pred mrazom,
slunkom; podpora rastu rastlín
Biela netkaná textília Agroterm 50g
Biela netkaná agrotextília
2-5 17, 23, 50 50–160
Ochrana pred hmyzom,
slunkom a proti burine
Čierna netkaná
textília proti burine
Agrotex N 50g
Čierna netkaná textília Agrotex N 50 g
2-5 50  50–320
Mulčovanie alebo
ochrana proti burine
 
Tkaná škôlkarská textília Agrotex T 90g
Tkaná textília Agrotex T 90g
3 90 99–320
Rozložitelná ekotextilia zo 100 % biomasy Agrotex EKO+
Ekotextília Agrotex EKO+
3–5 let 160  
Tkaná geotextília proti burine Geomatex HOBBY+
Tkaná geotextílie Geomatex HOBBY+
> 10let 100  25
Oddelenie vrstev; ochranná,
separačna vrstva v zemine
Netkaná geotextílie vyrobená z
recyklovaného polyesteru
GEO RPES
Netkaná geotextília z polyesteru Geomatex RPES
> 10let 200 a viac 100, 200
Netkaná geotextília
vyrobená z polypropylenu
Geomatex NTI
Netkaná geotextília Geomatex NTI
> 10let 200 a viac 500
Spevnovanie svahov
(ochrana proti erozi)  
Kokosová rohož

Geomat K-P
Kokosová mulčovacia rohož Geomat K-P
3 350 od 36
Kokosová sieť Geomanet K EKO
Kokosová geotextílie Geomanet K EKO
2 500 61
Jutová sieť Geomanet J EKO
Jutová sieť Geomanet J EKO
400, 700 100

Rôzne typy, rozdielne použitie 

Geotextílie používame v stavebníctvepoľnohospodárstve ale aj v záhradníctve. Ale vieme, na čo je ktorá najvhodnejšia a ako najlepšie ich využiť? Práve to, akého materiálu a akým spôsobom je geotextília vyrobená, predurčuje spôsob jej použitia a jej životnosť. 
 
Na výrobu sa používajú plasty a recyklovateľné prírodné materiály. Z polymérov sa na výrobu používa polypropylén (PP) a polyester (PET), ktoré sú odolné voči klimatickým podmienkam, plesniam aj UV žiareniu a rozkladajú sa veľmi pomaly.

Prírodné materiály ako kokos, juta, a tiež recyklovateľný polymér kyseliny mliečnej (PLA) sa po niekoľkých sezónach pôsobením klimatických podmienok rozloží. Po svojom rozklade nezanechajú žiadne toxické látky, naopak pôsobia ako hnojivo. 

Celoročný pomocník na záhrade 

Na jar, keď vysadíme rastliny na záhrade, ale aj do skleníkov, nás trápia prízemné mrazíky. V lete môže slnko páliť až tak, že nám rastliny a úrodu poškodí. Rovnako tak prívalové zrážky s krúpami a silný vietor.

Na jeseň chceme opäť rastliny ochrániť pred prvými mrazíky, aby ešte dozrela posledná úroda. Všetky tieto problémy vyriešibiela netkaná textília, ktorá dostatočne udržuje teplotu, prepúšťa svetlo a vlahu, a tak naše rastliny chráni a urýchľuje ich rast.

Okrasné záhony a mulčovanie 

Pri zakladaní okrasných záhonov je výhodné použiťmulčovanie. Teda podsypanie podloženia rastlín vrstvou, ktorú nedokážu prerásť iné, nežiadúce rastliny. Zbavíme sa tak buriny bez použitia herbicídov. Na mulčovanie sa používa kôra alebo prírodné rohože. 
 
Práve pod mulčovaciu kôru sa inštalujúgeotextílie, ktoré zabráni prerastaniu buriny a vzájomnému miešaniu kôry a kvalitnej rašeliny s miestnou zeminou. K tomu sa hodia geotextílie, ktoré majú vyššiu gramáž a sú čierne alebo tmavé. 

Prírodné mulčovacie rohože sú vhodnejším riešením na strmšie záhony z ktorých by sa kôra splavovala. Súčasne rohože poskytnú svahu dočasnú protieróznu ochranu, pokiaľ rastliny vyrastú. V ponuke sú aj varianty s trávnym semenom. 

Spevnenie plochy na záhrade 

Pieskovisko, chodník, príjazdová cesta, nadzemný bazén, drenáž… Pri každom z týchto objektov je praktické použ  tkanú geotextílius vyššou gramážou, ktorá oddelí zeminy rôznych vlastností, ale súčasne zostane priepustná pre vodu.

Na pieskovisku a pod bazénom zabráni prenikaniu zeminy a prerastaniu buriny. Tým znížime náročnosť údržby. Tiež ju môžeme použiť na prikrytie pieskoviska a vyhnúť sa nepríjemným návštevám mačiek.

Inštalácia takej geotextílie zabráni vytlačeniu mäkkého podložia a dokáže vyrovnať povrch. Je tak ideálna do podložia príjazdových ciest a chodníkov, kde naviavďaky svojej priepustnosti zabráni tvorbe kaluží. 

Správna voľba 

Skôr ako si výrobok zakúpite, je dobré zvážiť, čo od neho očakávate. S výberom správneho produktu vám pomôže tabuľka, kde je výber z nášho sortimentu priradený k najčastejším spôsobom použitia a je uvedená aj životnosť jednotlivých variánt. 
 
Tenké textílie do 50 g/m² sú vhodné na ochranu rastlín pred mrazom a na jar na urýchlenie ich rastu. Od 50 g/m² už sa jedná o výrobky na mulčovanie alebo na oddelenie materiálov rozdielnych vlastností (napr. pod dlažbou ).

Pokiaľ potrebujete odolnejšie geotextílie, potom sa jedná o geotextílie s gramážou okolo 150 g/m². Výrobky z prírodných materiálov a s vysokou gramážou sú vhodné na mulčovanie a protieróznu ochranu. 

Produkty uvedené v článku

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00