Geotextílie používame v stavebníctve, poľnohospodárstve ale aj v záhradníctve. Ale vieme, na čo je ktorá najvhodnejšia a ako najlepšie ich využiť? Práve to, z akého materiálu a akým spôsobom je geotextília vyrobená, predurčuje spôsob jej použitia a jej životnosť.
Na výrobu sa používajú plasty a recyklovateľné prírodné materiály. Z polymérov sa na výrobu používa polypropylén (PP) a polyester (PET), ktoré sú odolné voči klimatickým podmienkam, plesniam aj UV žiareniu a rozkladajú sa veľmi pomaly.
Prírodné materiály ako kokos, juta, a tiež recyklovateľný polymér kyseliny mliečnej (PLA) sa po niekoľkých sezónach pôsobením klimatických podmienok rozloží. Po svojom rozklade nezanechajú žiadne toxické látky, naopak pôsobia ako hnojivo.
Celoročný pomocník na záhrade
Na jar, keď vysadíme rastliny na záhrade, ale aj do skleníkov, nás trápia prízemné mrazíky. V lete môže slnko páliťaž tak, že nám rastliny a úrodu poškodí. Rovnako tak prívalové zrážky s krúpami a silný vietor.
Na jeseň chceme opäť rastliny ochrániť pred prvými mrazíky, aby ešte dozrela posledná úroda. Všetky tieto problémy vyriešibiela netkaná textília, ktorá dostatočne udržuje teplotu, prepúšťa svetlo a vlahu, a tak naše rastliny chráni a urýchľuje ich rast.
Okrasné záhony a mulčovanie
Pri zakladaní okrasných záhonov je výhodné použiťmulčovanie. Teda podsypanie podloženia rastlín vrstvou, ktorú nedokážu prerásť iné, nežiadúce rastliny. Zbavíme sa tak buriny bez použitia herbicídov. Na mulčovanie sa používa kôra alebo prírodné rohože.
Práve pod mulčovaciu kôru sa inštalujúgeotextílie, ktoré zabráni prerastaniu buriny a vzájomnému miešaniu kôry a kvalitnej rašeliny s miestnou zeminou. K tomu sa hodia geotextílie, ktoré majú vyššiu gramáž a sú čierne alebo tmavé.
Prírodné mulčovacie rohože sú vhodnejším riešením na strmšie záhony z ktorých by sa kôra splavovala. Súčasne rohože poskytnú svahu dočasnú protieróznu ochranu, pokiaľ rastliny vyrastú. V ponuke sú aj varianty s trávnym semenom.
Spevnenie plochy na záhrade
Pieskovisko, chodník, príjazdová cesta, nadzemný bazén, drenáž… Pri každom z týchto objektov je praktické použiťtkanú geotextílius vyššou gramážou, ktorá oddelí zeminy rôznych vlastností, ale súčasne zostane priepustná pre vodu.
Na pieskovisku a pod bazénom zabráni prenikaniu zeminy a prerastaniu buriny. Tým znížime náročnosť údržby. Tiež ju môžeme použiť na prikrytie pieskoviska a vyhnúť sa nepríjemným návštevám mačiek.
Inštalácia takej geotextíliezabráni vytlačeniu mäkkého podložia a dokáže vyrovnať povrch. Je tak ideálna do podložia príjazdových ciest a chodníkov, kde naviac vďaky svojej priepustnosti zabráni tvorbe kaluží.
Správna voľba
Skôr ako si výrobok zakúpite, je dobré zvážiť, čo od neho očakávate. S výberom správneho produktu vám pomôže tabuľka, kde je výber z nášho sortimentu priradený k najčastejším spôsobom použitia a je uvedená aj životnosť jednotlivých variánt.
Tenké textílie do 50 g/m2 sú vhodné na ochranu rastlín pred mrazom a na jar na urýchlenie ich rastu. Od 50 g/m2 už sa jedná o výrobky na mulčovanie alebo na oddelenie materiálov rozdielnych vlastností (napr. pod dlažbou ).
Pokiaľ potrebujete odolnejšie geotextílie, potom sa jedná o geotextílie sgramážou okolo 150 g/m2. Výrobky z prírodných materiálov a s vysokou gramážou sú vhodné na mulčovanie a protieróznu ochranu.
Korene stromov dokážu v infraštruktúre napáchať značné škody. Protikoreňové fólie sa inštalujú proti rozpínavosti rastlín. Umožňujú výsadbu stromov v blízkosti chodníkov a ciest. Neovplyvňujú životné prostredie a šetria výdaje na prípadné opravy stavieb a konštrukcií.
Pokiaľ bývate v rodinnom dome, ktorý nestojí priamo pri ceste, budete skôr alebo neskôr hľadať spôsob, ako spevniť príjazdovú plochu, aby ste sa dostali čo najbližšie k domovu. Chcete šetriť svoj rozpočet a pritom bez problémov dôjsť až ku garáži? Kúpte si zatrávňovaciu dlažbu.