Vážení zákazníci, v dňoch 19.-20.06. 2024 nebudeme odosielať objednávky a zákaznícky servis bude mať prestávku. Plne k dispozícii budeme opäť od piatka 21.06.2024. Ďakujeme za pochopenie.

+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako využiť a nainštalovať neviditeľné obrubníky?

Potrebujete zamedziť prerastaniu trávniku do záhonov? Ušetrite si čas a námahu pri údržbe záhrady: neviditeľné obrubníky udržia trávu pod kontrolou, bez toho aby to nezasvätený pozorovateľ vôbec zbadal. Sú totiž takmer doslova „neviditeľné“. Aké sú ich hlavné výhody?

Pokiaľ chcete urobiť prietrž boju s travinami, ktoré nekontrolovateľne prerastajú do záhradných cestičiek alebo hyzdia vaše starostlivo vypestované záhony s okrasnými rastlinami, siahnite po plastovom neviditeľnom obrubníku. Že ste o nich doteraz nepočuli?

K čomu slúžia neviditeľné obrubníky?

Záhradné neviditeľné obrubníky sú neoceniteľným pomocníkom pri údržbe záhrady. Dajú vašim chodníčkom a záhonom požadovaný tvar. Využívajú sa najmä na:

  • oddelenie trávniku od zámkovej dlažby, cestičiek alebo záhonov,
  •  zamedzenie prelínania dvoch rôznych vrstiev materiálu,
  • vytýčenie záhradných chodníčkov.

Neviditeľné obrubníky majú rôznorodé možnosti využitia. Pokiaľ ich do svojej záhradky nainštalujete už pri zakladaní výsadby a vytyčovaní cestičiek medzi nimi, môžete si neskôr ušetriť veľa času a fyzickej námahy spojených s ručným obrývaním záhonov.

Neviditelný plastový obrubník u záhonov

Z akého materiálu sa neviditeľné obrubníky vyrábajú?

Najčastejšie sa neviditeľné obrubníky vyrábajú z trvanlivého plastu. Výhodou plastových obrubníkov je predovšetkým možnosť ľahkého tvarovania do oblúkov a vysoká odolnosť proti nepriaznivým klimatickým vplyvom (slnečné žiarenie, poveternostné vplyvy, mráz).

Nemusíte sa teda obávať, že by ste ich po prvej sezóne museli meniť – neviditeľné obrubníky odolávajú aj teplotám okolo bodu mrazu a pri dodržaní správneho inštalačného postupu vzdržia v pôde roky.

Plastový neviditelný obrubník pri reálizácii pojazdovej cesty

Betón, alebo plast?

Ako mnoho iných záhradkárov, možno aj vy riešite často dilemu: použiť na záhrade plastové obrubníky, alebo radšej zostať pri klasických obrubníkoch z betónu?

Vždy záleží na konkrétnej situácii: betónové obrubníky sa používajú v prípade, že chcete zabrániť prerastaniu trávy do plochy, po ktorej budete jazdiť osobným automobilom.

Robustnejší a odolnejší betónový obrubník je v tomto prípade spoľahlivejší, pretože dokáže uniesť väčšie zaťaženie (napr. pokiaľ na neho pôjdete pneumatikami). Plastové neviditeľné obrubníky ojedinelý pojazd automobilu vo väčšine prípadov vydržia tiež, nie sú však tak masívne.

Keby dochádzalo k zaťaženiu vozidlami pravidelne, zvoľte radšej betónový obrubník. Pokiaľ ale potrebujete dať záhradným záhonom tvar, potom sú vhodnejšie plastové obrubníky, ktoré v záhrade nepôsobia tak nevzhľadne. V konečnom dôsledku zaberú tiež menej miesta, ktoré môžete využiť napríklad pre rozšírenie záhonov.

TIP: Máte záhradu na otvorenom priestranstve, ktoré je (najmä behom leta) vystavené vysokým teplotám? U betónových obrubníkov môže dochádzať k rýchlemu rozpaľovaniu, čím trpia okolité rastliny. Týmto problémom predídete napr. inštaláciou plastových neviditeľných obrubníkov.

Plastový neviditelný obrubník Rim Border u zahonov

Ako na inštaláciu neviditeľných plastových obrubníkov?

Aby ste pri inštalácii neviditeľných obrubníkov zbytočne netápali, máme pre vás prehľadný návod ako na to.

1. Pripravte si obrubníky, klince a náradie

Okrem klincov, ktorými plastové obrubníky ukotvíte do zeme, nezabudnite ani na ďalšie náradie (rýľ, motyku, gumové kladivko, popr. kliešte alebo väčšie nožnice).

2. Nastrihnite obrubníky na rubovej strane (pokiaľ ich chcete ohýbať)

Pokiaľ budete chcieť tvarovať neviditeľné obrubníky do oblúkov, nastrihnite ich (napr. pomocou klieští) na vnútornej strane v strede poľa. Aby sa vám obrubníky lepšie tvarovali aj pri nižších teplotách, nechajte ich nahriať na slnku alebo ich na chvíľu ponorte do teplej vody.

Inštalácia  plastového obrubníku Rim Border

3. Začnite spájať obrubníky

Akonáhle budete mať neviditeľné obrubníky nastrihnuté, môžete ich spájať k sebe pomocou predpripravených zámkov. Stačí konce obrubníkov „zaklapnúť“ do seba a máte hotovo.

4. Vytvarujte neviditeľné obrubníky do požadovaného tvaru

Obrubníky sú pružné a ľahko ohýbateľné. Ľahko tak vytvoríte obrubníkový pás, ktorý bude zodpovedať dĺžke vašej záhradnej cestičky alebo tvaru záhonu. Môžete ich ohnúť aj do kruhového tvaru, napr. okolo nových stromčekov (ohraničený priestor ľahšie vysteliete napr. záhradnou textílií proti burine).

5. Prichytenie neviditeľných obrubníkov v pôde

Vytvarované neviditeľné obrubníky prichyťte kotviacimi klincami v zemine. Obrubníky otočte najskôr obrátenou (tj. rubovou) stranou do cestičky alebo záhonu, aby ste ich mohli ľahšie obrývať. Následne terén obryjeme cca do výšky obrubníku a do šírky cca 10 cm.

Trsy odložte stranou, aby ste ich mohli neskôr umiestniť späť. Následne podklad zarovnajte.

6. Položenie obrubníkov

Teraz už môžete plastové obrubníky vo výkope otočiť rovnou stenou k chodníku (príp. do záhonu). Dajte si pozor, aby ste nepoškodili obrubníkové zámky.

8. Ukotvite obrubníky pomocou plastových klincov

Neviditeľné obrubníky ukotvite pomocou klincov (hrubšie, plastové klince do väčších dier, tenšie, oceľové klince do menších dier). Na 1 m sú potrebné 2–3 klince (v prípade prudších oblúkov 5–6 klincov).

9. Zasypte odkopaný terén

Akonáhle skončíte s položením obrubníkov, môžete vrátiť trsy na miesto, popr. zasypte terén zeminou a poriadne ju udupte. Nakoniec prelejte vrátenú zeminu vodou.

Neviditelný plastový obrubník Rim Border

Pýtate sa, odpovedáme: časté otázky pri výbere neviditeľných obrubníkov

Čo pestovateľov a majiteľov záhrad zaujíma pri nákupe plastových obrubníkov najviac? Spísali sme pre vás odpovede na obvyklé otázky.

Nepolámu sa alebo neskrehnú obrubníky na mraze?

Bežné zimné teploty by neviditeľné obrubníky mali vydržať. Z našej skúsenosti (keď sme v roku 2016 inštalovali plastové obrubníky na záhrade vo väčšej nadmorskej výške) vydržali teploty pod bodom mrazu (-20°C), bez toho aby došlo k ich poškodeniu.

Sú neviditeľné obrubníky dostatočne pevné? Nepolámu sa (alebo nerozpoja)?

Rozpojeniu zabraňuje zámkový systém, vďaka ktorému môžete neviditeľné obrubníky pohodlne spájať. Naviac sú dostatočne pružné, aby ste ich mohli tvarovať do oblúkov, bez toho aby došlo k ich deformácii alebo poškodeniu. Môžete po nich prechádzať aj väčšou kosačkou.

V čom sú plastové obrubníky lepšie ako betónové?

Plastové neviditeľné obrubníky sú oproti betónovým obrubám ľahšie a tvárnejšie (môžete ich ohýbať podľa potreby). V horúcom letnom počasí sa naviac betónové obrubníky rýchlo rozpaľujú, čím môže trpieť okolitá vegetácia. Plastové obrubníky tiež zaberú menšiu plochu, čím získate viac miesta napr. pre rozšírenie záhonov.

Aký je rozdiel medzi „rovnými“ plastovými obrubníkmi a obrubníkovými lemami (cievkami)?

Obrubníky v cievke sú spravidla o niečo lacnejšie a (pred montážou) tiež skladnejšie. Nižšia cena sa však prejaví na kvalite materiálu: obrubníkové lemy sú väčšinou omnoho náchylnejšie na poškodenie (napr. s príchodom mrazíkov alebo pri väčšom zaťažení).

Čo keď mi cez plastové obrubníky začne prerastať tráva?

Pokiaľ máte obavy, že vám traviny prerastú cez obrubník, neukladajte ho príliš hlboko do zeminy, ale umiestnite ho 2–4 cm nad okolitý terén. Obrubníky síce v takomto prípade nebudú úplne „neviditeľné“, ale udržia trávu v požadovaných medziach.

Ako udržať neviditeľné obrubníky dlhodobo v rovine?

Pokiaľ obrubníky pri inštalácii správne upevníte v pôde, mali by za bežných podmienok držať pôvodný tvar.

Koľko klincov je potrebných na ukotvenie neviditeľného obrubníku?

Na 1 m dĺžky sú potrebné priemerne 2–3 klince, v prípade väčších oblúkov je potrebných cca 5–6 klincov.

Kedy používať plastové a kedy oceľové klince na ukotvenie obrubníkov?

Vo väčšine prípadov si vystačíte s plastovými klincami, ktoré majú väčší priemer (lepšie držia v teréne). Oceľové kotviace prvky sú skôr vhodné do tvrdého (kamenitého) terénu, kde nie je možné zatĺcť plastové klince alebo kde hrozí riziko ich poškodenia.

Potrebujem plastový obrubník s väčšou (menšou) výškou. Je možné zakúpiť obrubníky na mieru?

Plastové neviditeľné obrubníky sú dostupné iba v uvádzaných rozmeroch.

Kam ďalej?

Chceli by ste svojím záhonom a cestičkám dať jasný tvar? Vyberte si plastové obrubníky z nášho sortimentu a vymedzte prerastajúcej tráve jasné hranice. Ušetríte si tak mnoho starostí a námahy pri údržbe záhrady.

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Recenzia: 7 najlepších skleníkov pre rok 2024

Uvažujete nad kúpou nového skleníka, v ktorom si vypestujete zásobu čerstvého ovocia a zeleniny? Ak sa nechcete v nekonečnej ponuke rôznych modelov skleníkov na trhu stratiť, čítajte ďalej. 🙋‍♂️ Pripravili sme pre vás zoznam siedmich najlepších záhradných skleníkov, vrátane hodnotenia od pestovateľov, ktorí si skleník už zaobstarali.

Jutové a kokosové geotextílie a ich využitie (aktualizované)

Potrebujete ochrániť svah proti erózii? Inštalácia protieróznych rohoží alebo sietí je skvelým riešením. O spevňovaní povrchu svahov pomocou prírodných materiálov sa viac dozviete v tomto článku.

Spevnenie brehu: Objavte účinné a ekologické riešenie

Preteká okolo vášho pozemku rieka alebo potok a obávate sa, že divoká voda jedného dňa odnesie časť vášho pozemku? Prečítajte si, ako spevniť breh vodného toku aj inak ako guľatinou alebo tvárnicami. 
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.