+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako vybrať skleník do záhrady?

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Chcete mať prísun šťavnatej zeleniny a čerstvých byliniek po celý rok? Spoľahlivým riešením je záhradný skleník. Lenže ako si vybrať z ten správny z množstva modelov? Poradíme, na čo si dať pri výbere skleníku pozor, aby ste boli so svojou voľbou spokojní a skleník vám dlho a dobre slúžil.

Prečo si zadovážiť skleník?

Skleníky sú medzi záhradkármi stále obľúbenejšie, a to nie iba u nás, ale aj v okolitých štátoch. Ako vyplýva zo správy únie Zeleninárov Čiech a Moravy bolo za posledných desať rokov v súsednom Česku vybudovaných 55 ha krytých plôch (a to len pre pestovanie rajčín). Záhradný skleník totiž majiteľom prináša celý rad výhod. Prečo sa oplatí kúpiť skleník?

1. Zaistite si prísun čerstvej zeleniny po celý rok

Podľa štatistík skonzumujeme na Slovensku alebo v Česku ročne v priemere 87 kg zeleniny a 86,5 kg ovocia. Ceny potravín v obchodoch však strmo rastú: len v roku 2020 stúpli priemerne o 20 %. 

V skleníku si ale môžete pri nízkych nákladoch vypestovať vlastné ovocie a zeleninu, na ktoré nemusíte stáť v rade v obchodoch. Naviac máte istotu, že sú plody skutočne čerstvé a bez chémie.

2. V skleníku vypestujete (takmer) čokoľvek

Chcete zberať vlastnú úrodu pomarančov a citrónov? Alebo chcete sadiť vínnu révu? V skleníku môžete vytvoriť optimálne prostredie pre teplomilné rastliny, ktoré by na otvorených záhonoch pravdepodobne neprežili chladné zimné obdobie.

Polykarbonátový skleník na záhrade

3. Ochránite rastliny pred nepriazňou počasia

Silný mráz alebo nadmerné slnečné žiarenie môžu výsadbu škaredo spáliť. Skleník poskytne rastlinám ochranu pred slnkom, mrazom aj krupobitím. Zaistí dostatočnú tepelnú izoláciu a dobrú priepustnosť svetla, takže môžete rastliny pestovať bez obáv po celý rok. Predĺžite vegetačnú sezónu a zároveň plodiny uchránite pred výkyvmi počasia.

4. Domáci miláčikovia vám už nebudú ničiť vašu úrodu

Najmä psi dokážu napáchať na záhonoch nemalé škody, napríklad keď vyhrabú mladé sadeničky alebo pošliapu klíčiace rastliny pri behaní po dvore. V skleníku bude vaša vegetácia pred rozbláznenými domácimi miláčikmi v bezpečí.

6. Utužíte svoje zdravie a zrelaxujete

Prieskumy medzi zahraničnými záhradkármi odhalili, že jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa rozhodli pre pestovanie rastlín, boli zdravotné benefity, ktoré fyzická práca na záhrade prináša (tieto výhody uvádzalo takmer 20 % opýtaných).

Výskumy dávajú pestovateľom za pravdu. Práca na záhrade vám môže pomôcť zlepšiť krvný tlak, znížiť cholesterol alebo pomôcť pri boji s astmou a ďalšími chorobami. Naviac pôsobí ako prevencia proti nadmernému stresu, ktorý zažívame v práci. Starostlivosťou o záhony môžete na chvíľu uniknúť zhonu a starostiam okolo vás.

Nedávne štúdie poukazujú tiež na výchovné benefity. Rodičia-záhradníci dávajú dobrý príklad deťom, ktoré sa učia žiť v súlade s prírodnou krajinou a konzumujú väčšie množstvo zdravých potravín.

7. Využijete ho ako odpočívadlo aj úložisko

Hoci sú skleníky určené primárne na pestovanie rastlín, nevyužitú plochu môžete použiť tiež ako úschovňu záhradníckeho náčinia. V zahraničí využívajú priestrannejšie skleníky tiež ako miesto na odpočinok, kde si môžete v bezprostrednej blízkosti kvitnúcej zelene užiť posedenie s priateľmi.

Ako vybrať skleník na záhradu?

Pokiaľ už viete, že záhradný skleník bude aj pre vás správnou voľbou, poďme si teraz povedať, ako si taký skleník zaobstarať a podľa čoho vyberať. Do úvahy je potrebné vziať hneď niekoľko faktorov, ktoré by ste nemali pri obstarávaní skleníku ignorovať.

1. Sklo vs. polykarbonát: Akú výplň vybrať?

Pestovatelia, ktorí pozorovali pri záhradkárčení už svoje babičky, tvrdia: "Keď skleník, tak jedine zo skla." Používali ho už naši predkovia a určite vedeli, čo robia. Iní záhradkári zase nedajú dopustiť na opláštenie polykarbonátom. Ako tieto dve skupiny rozsúdiť? Ktorý materiál je teda lepší?

Jednoznačná odpoveď neexistuje. Práve preto koluje okolo skla (a snáď ešte viac okolo polykarbonátu) rad mýtov, ktoré môžu našu neistotu pri výbere skleníku ešte prehĺbiť. Aké vlastnosti oba materiály ponúkajú? Pozrime sa na nich bližšie.

Polykarbonátový skleník u rodinného domu

Sklenená výplň

Sklo má pri výrobe skleníkov dlhú tradíciu. Okrem toho má tiež vyššiu hmotnosť ako polykarbonát, konštrukcia skleníku je spravidla robustnejšia a ich životnosť sa počíta v desiatkach rokov. Vo vhodných podmienkach je takmer neobmedzená (práve preto sa niektoré skleníky dedia z generácie na generáciu).

Na druhou stranu, sklo nedokáže zadržiavať teplo tak efektívne ako polykarbonát. U klasického (nekaleného) skla vznikajú po roztrieštení ostré hrany,  a pokiaľ na neho spadnú deti, môžu si privodiť škaredé zranenie.

Riešením je v takom prípade nekalené sklo: v porovnaní s bežným sklom má až 5× väčšiu odolnosť a pri náraze sa rozpadne na malé neostré kocky. S kvalitou výplne rastie úmerne aj predajná cena skleníku.

Je tiež potrebné zvážiť náročnosť montáže. Skleníky zo skla sa nezaobídu bez betónových základov, ktoré je potrebné mať pripravené ešte pred montážou skleníku. To platí najmä v prípadoch, že budete požadovať montáž od externých pracovníkov.

Výplň z polykarbonátu

Druhou možnosťou sú práve skleníky z polykarbonátu. Oproti sklu sa jedná o „mladý“ materiál, ktorý sa začal vyrábať v 50. rokoch minulého storočia. Preto ho nevyužívali naši predkovia, zato u súčasných záhradkárov jeho popularita strmo rastie. 

Polykarbonát má v porovnaní so sklom omnoho lepšie termoizolačné vlastnosti, preto sa v ňom darí nie len zelenine, ale aj cudzokrajným rastlinám zo subtropického pásma. Skleník z polykarbonátu je tiež menej nákladný na obstaranie (nižšia hmotnosť sa spravidla premietne aj do koncovej ceny skleníku) alebo na vykurovaní v chladnom období (práve preto, že lepšie zadržiava teplo).

Ďalšou výhodou je pružnosť polykarbonátu. Oproti skleneným tabulám je namontovaný po dieloch a v prípade nárazu alebo poškodenia to väčšinou odnesie len polykarbonátový plát, ktorý môžete ľahko nasadiť na pôvodné miesto. Pozornosť je potrebné venovať UV ochrane, ktorá sa odvíja od hrúbky a povrchového ošetrenia polykarbonátu. Polykarbonátový skleník vydrží bežne 15–20 rokov.

Ani polykarbonát nie je nezničiteľný. Predovšetkým je náchylný voči prerazeniu ostrými predmetmi, čo sa môže prejaviť hlavne pri neopatrnej montáži. S materiálom preto nakladajte opatrne.

TIP: Nenechajte sa zmiasť obchodnými názvami. Hoci často počujeme o "čírom" polykarbonáte, jedná sa o materiál s vlastnosťami rozptylového skla. Lepšie rozptýli dopadajúce slnečné lúče na streche skleníku. Zároveň nie je úplne priehľadný (v skleníku uvidíte iba obrysy osôb a predmetov, takže sa nemusíte obávať zvedavých susedov).

Porovnanie oboch materiálov vidíte v tabuľke nižšie.

Sklo Polykarbonát
+ vyšší propustnost pro světlo (+90 %) + lepší tepelněizolační vlastnosti
+ životnost v řádech desítek let + jednodušší montáž a manipulace
- nebezpečí roztříštění a poranění - UV ochrana závislá od ceny polykarbonátu
- nutnost betonové podezdívky - nebezpečí zanesení polykarbonátu řasami
- vyšší náklady na vytápění  - nižší propustnost světla (75–80 %)

2. Tvar skleníku

Najčastejšie sa stretneme s dvoma typmi:

 • oblúkové skleníky,
 • sedlové skleníky (patria sem aj tzv. skleníky ku stene).

Hlavný rozdiel spočíva v metóde opláštenia. Pri zasklievaní sedlového skleníku osadzujeme tabule skla alebo plastu do pripravených rámov. Vďaka tomu je možné ich v prípade poškodenia ľahko vymeniť. Stačí odstrániť poškodený diel a nahradiť ho novým.

Takto namontované tabule ale často nedokážu odolať väčšiemu tlaku a pri silnejšom vetre sa môžu "rozletieť" po celej záhrade. Preto je dôležité venovať pozornosť systému upevnenia. Osvedčenou metódou je napr. "systém kliku", ktorý zabraňuje uvoľneniu dosiek pri vyššom zaťažení.

oblúkových skleníkov tieto problémy riešiť nemusíte: skleníky sú riešené systémom "stavebnice", kedy dostanete v balení predpripravené polykarbonátové pláty, ktoré postupne skladáte do konštrukcie podľa manuálu. Skleníková klenba zaistí lepšiu stabilitu a väčšiu odolnosť, takže sa nemusíte obávať, že by silnejší víchor alebo krupobitie pláty vylomili.

TIP: Pokiaľ budete vyberať skleník z polykarbonátu, dosky by mali mať optimálnu hrúbku 4–6 mm. Dokážu tak odolať výkyvom počasia a zaťaženiu snehom. Akú hrúbku dosiek vybrať? Všeobecne platí: väčšia hrúbka = dlhšia životnosť, väčšia odolnosť (a vyššia cena). Podľa testov má napr. 5mm polykarbonátová doska asi o tretinu vyššiu trvanlivosť ako dosky hrúbky 4 mm. Opláštenie voľte s ohľadom na podmienky, v ktorých budete skleník stavať.

3. Skleníková konštrukcia

V súčasnosti sa pri výrobe konštrukcií bežne používa niekoľko druhov materiálov, a síce:

 • hliníkové profily,
 • pozinkovaná oceľ,
 • joklová konštrukcia.

Hliníkové profily patria medzi najrozšírenejšie druhy konštrukcií. Ich výhodou je nižšia hmotnosť, tvárnosť a značná odolnosť, vďaka ktorej znesú väčšie zaťaženie. Nízka hmotnosť umožňuje jednoduchú montáž. Táto konštrukcia nie je ideálna do horských podmienok, kde je skleník vystavený dlhodobému zaťaženiu vetrom, snehom apod. Do týchto podmienok sa hodí skôr oceľová konštrukcia.

konštrukciou z pozinkovanej oceli sa stretnete u skleníkov so sklenenou aj polykarbonátovou výplňou. Oproti hliníkovým profilom sú robustnejšie a odolajú silnejšiemu krupobitiu alebo prudkému vetru.

Skleníky s touto konštrukciou sú vhodné do vyšších nadmorských výšok (napr. pokiaľ si chcete postaviť skleník na horách). Vrstva pozinku zaručuje oceli väčšiu odolnosť proti korózii (v dlhodobom horizonte účinnosť ochrany klesá, preto sa vyplatí občasná údržba)

Posledným typom je konštrukcia joklová (trubková). Na českom trhu sa objavili len nedávno. Trubková konštrukcia zaručuje vysokú axiálnu tuhosť. Hodí sa do prostredia s horšími poveternostnými podmienkami. 

TIP: U konštrukcie je potrebné sledovať ešte jeden parameter, a to hrúbku steny. Väčšinou sú k dispozícii konštrukcie hrúbky 0,7 – 1,4 mm. Pre stredoeurópske  podmienky je väčšinou dostačujúca hrúbka okolo 1 mm, ktorá odolá snehu aj krupobitiu. Pri slabších konštrukciách sa vyplatí zvážiť silnejšie opláštenie skleníku (napr. polykarbonátom).

4. Príslušenstvo ku skleníkom

Pri nákupe skleníku sa vyplatí sledovať, či k nemu výrobca ponúka ďalšie príslušenstvo, ako sú strešné okná, dvierka, regály, poličky apod. Niekedy až s odstupom času zistíte, že by ste na skleníku uvítali ďalšie strešné okno, lenže príslušenstvo nie je k dispozícii. Preto sa radšej včas informujte, aké doplnky je možné u vybraného modelu skleníku dokúpiť.

5. Farba skleníku

Dôležitým kritériom, ktorý dokáže medzi manželskými pármi rozvíriť prudké debaty, je farba skleníkov. Medzi najpredávanejšie síce patria skleníky v základnej (šedej) farbe, ale k dispozícii sú tiež skleníky v čiernej alebo zelenej variante, ktoré môžete zladiť s celkovým designom vašej záhrady.

Pokiaľ si prajete výrobok na mieru, je možné dopytovať skleníky, ktorých konštrukcia bude zabezpečená práškovým lakom podľa vášho výberu. Lak zvyšuje estetický dojem a odolnosť skleníku, počítajte ale s vyšší cenou (v niektorých prípadoch sa môže vyšplhať takmer na dvojnásobok oproti základnej variante skleníku).

Skleník zo skla s konštrukcio v zelenej farbe na záhrade

Kupujeme polykarbonátový skleník: Na čo sa najčastejšie pýtate?

1. Koľko stojí montáž skleníku?

Cena montáže sa pri základných typoch skleníkov bežne pohybuje v rozmedzí 5–20 000 Kč (vrátane DPH). Čiastka zahŕňa nie len výstavbu, ale aj výjazd odborných pracovníkov (počet najazdených kilometrov sa môže podpísať na výslednej cene za poskytnuté služby).

2. Ako ukotviť skleník?

Skleníky je spravidla možné kotviť do zeme alebo na betónový základ. Skleníky zo skla sa bez podmurovky nezaobídu, polykarbonátové skleníky je možné ukotviť priamo do pôdy. Betónové základy sú ale spoľahlivejšie v oboch prípadoch, pretože zabezpečia lepšiu stabilitu

3. Potrebujem stavebné povolenie pred výstavbou skleníku?

Ako vyplýva zo stavebného zákona, povolenie nevyžadujú skleníky do 40 m2 zastavané plochy a do 5 m výšky, ktoré sa nachádzajú min. 2 m od hranice pozemku (bez pivnice). Podmienky pre výstavbu však môžu upravovať všeobecné vyhlášky, ktoré vydávajú jednotlivé obce. Pokiaľ chcete mať istotu, informujete sa o aktuálnej situácii na vašom obecnom úrade.

4. Aké príslušenstvo je pri výbere skleníkov najžiadanejšie?

Medzi najčastejšie žiadané príslušenstvo patria strešné okná, ktoré umožňujú lepšiu cirkuláciu vzduchu. Pokiaľ ich nechcete otvárať manuálne, využijete automatické otvárače okien, ktoré zabezpečujú otváranie a zatváranie okien podľa zmeny okolitej teploty. Častými doplnkami sú tiež poličky, stolčeky alebo regály, ktoré vám uľahčia prácu s náradím a rastlinami.

5. Skleník a fóliovník: Je medzi nimi nejaký rozdiel?

Stáva sa, že začínajúci záhradkári sa pýtajú na fóliovník mysliac si, že ide vlastne o skleník. Oproti skleníku sú ale fóliovníky tvorené jednoduchou konštrukciou a plachtou, ktorá má nižšiu životnosť ako skleníkové výplne a štandardne vydržia iba pár rokov.

Preto sú záhradné fóliovníky vhodnejšie skôr pre záhradkárov, ktorí si chcú pestovanie rastlín najskôr vyskúšať. Pokiaľ vás záhradkárčenie (ne)osloví, môžete fóliovník odstrániť, alebo si zaobstarať kvalitnejší skleník, ktorý je dlhodobou investíciou.

Fóliovník ShelterLogic 1,8 × 2,4 m

6. Ako spoznám, že je skleník kvalitný?

Kvalita skleníku sa odvíja od použitých materiálov. Seriózni výrobcovia ponúkajú ku každému výrobku potrebnú dokumentáciu. Na čo sa zamerať?

 • Pozrite sa, či je pri skleníku k dispozícii podrobný montážny návod v českom (slovenskom) jazyku.
 • Pri polykarbonáte by nemalo chýbať meno výrobcu, technické parametre ako teplotná odolnosť (spoľahlivé produkty odolajú teplotám nad 60° C) a prehlásenie o zdravotnej nezávadnosti.
 • Preštudujte si záručné podmienky. Tie by mali byť napísané jasnou a zrozumiteľnou formou.

Čo si z toho vziať?

Pestovaním v záhradnom skleníku zabezpečíte rastlinám vhodné podmienky pre celoročný rast. Jedná sa o dlhodobú investíciu, u ktorej je lepšie si priplatiť za kvalitný materiál. Aby ste mali istotu, že je vybraný skleník kvalitný, venujte pozornosť technickým parametrom, ktoré konkrétny skleník ponúka:

 • Z čoho je tvorené opláštenie skleníku? Pokiaľ ide o polykarbonát, má optimálnu hrúbku? Pre české (slovenské) podmienky je dostačujúca hrúbka 4–6 mm.
 • Aký materiál tvorí konštrukciu skleníku? Hliníkové profily sú ľahšie, oceľová konštrukcia ustojí silnejšie krupobitie a prudší vietor.
 • Aký má skleník tvar? Oblúkové skleníky v bežných cenových reláciách znesú väčšie zaťaženie než skleníky sedlové a umožňujú lepší rozptyl UV žiarenia.
 • Je súčasťou balenia príslušenstvo, popr. je tieto doplnky možné dokúpiť?

Máte ďalšie otázky? Pokiaľ chcete s výberom skleníku poradiť, kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám pomôžu nájsť vhodné riešenie pre vašu záhradu.

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Recenzia: 7 najlepších skleníkov pre rok 2024

Uvažujete nad kúpou nového skleníka, v ktorom si vypestujete zásobu čerstvého ovocia a zeleniny? Ak sa nechcete v nekonečnej ponuke rôznych modelov skleníkov na trhu stratiť, čítajte ďalej. 🙋‍♂️ Pripravili sme pre vás zoznam siedmich najlepších záhradných skleníkov, vrátane hodnotenia od pestovateľov, ktorí si skleník už zaobstarali.

Jutové a kokosové geotextílie a ich využitie (aktualizované)

Potrebujete ochrániť svah proti erózii? Inštalácia protieróznych rohoží alebo sietí je skvelým riešením. O spevňovaní povrchu svahov pomocou prírodných materiálov sa viac dozviete v tomto článku.

Spevnenie brehu: Objavte účinné a ekologické riešenie

Preteká okolo vášho pozemku rieka alebo potok a obávate sa, že divoká voda jedného dňa odnesie časť vášho pozemku? Prečítajte si, ako spevniť breh vodného toku aj inak ako guľatinou alebo tvárnicami. 
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.