+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Podľa čoho vyberať fóliovník na záhradu?

Chceli by ste si na záhradu zaobstarať fóliovník? Poradíme, kedy sa fóliovník (ne)vyplatí a čo je potrebné pri výbere zvážiť, aby ste si vybrali fóliovník, ktorý bude zodpovedať vašim potrebám.

Chcete začať s pestovaním čerstvých byliniek a zeleniny? Či už patríte medzi začiatočníkov, alebo naopak skúsených záhradníkov, určite viete, že ani v našom miernom klimatickom pásme sa za bežných podmienok každej rastline nedarí.

Niektoré sa nezaobídu bez častejšej závlahy; iné zase potrebujú k rastu omnoho teplejšie prostredie, než akého by sa im dostalo na nekrytých záhradných záhonoch. Aby vaše celosezónne pestovateľské úsilie nevyšlo nazmar, najskôr budete hľadať spoľahlivé riešenie, ako takým situáciám predchádzať.

Pokiaľ chcete úrodu zbierať po väčšinu roku alebo sa chystáte vysadiť teplomilné rastliny, oplatí sa porozhliadnuť po kvalitnom skleníku alebo fóliovníku: pomôžu vám dosiahnuť optimálnych podmienok aj pre náročnejšie rastliny.

Záhradný fóliovník s výsadbou rastlín

Kedy začať uvažovať o zaobstaraní fóliovníku?

Skleník, alebo fóliovník? S touto otázkou sa stretol snáď každý, kto niekedy o ich výstavbe premýšľal. Poďme si teda povedať, aké sú medzi nimi základné rozdiely a čo je potrebné zvážiť pred tým, ako sa rozhodneme pre jednu z možností.

Pri výbere fóliovníku zohľadňujeme podobné parametre ako pri výbere skleníku. Z našej skúsenosti sa záujemcovia najčastejšie rozhodujú podľa piatich základných faktorov.

 • Zastavaná plocha – koľko miesta zaberie stavba na záhrade.
 • Čo chcete pestovať – v skleníku sa viac darí náročnejším rastlinám.
 • Použitý materiál – skleníky bývajú väčšinou odolnejšie ako fóliovníky.
 • Konečná cena – fóliovníky zaobstaráte oproti skleníkom za rádovo nižšiu čiastku.
 • Trvanlivosť stavby – skleník vydrží dlhšie, ale nie je možné ho neskôr premiestňovať.

 1. Zastavaná plocha

Veľkosť záhradnej pestovateľne sa bude odvíjať od možností vašej záhrady. Všeobecne ale platí, že zatiaľ čo skleník by mal mať ideálne aspoň 8 m² (rozmery 4×2 m, popr. 3×2 m s možnosťou predĺženia), fóliovník zoženiete aj v menších rozmeroch.

Príkladom je malý fóliovník o rozmeroch 1,8×1,2 m, ktorý zaberie len 2,16 m² a môžete ho postaviť aj do pomerne úzkeho priestoru.

Fóliovník ShelterLogic 1,8×1,2 m

2. Čo chcete pestovať?

Pri výbere rozmerov je nutné zohľadniť nielen priestory, ale tiež rastliny, ktoré chcete pestovať. Pokiaľ si chcete vypestovať pár kúskov čerstvej zeleniny, postačí vám aj skladnejší fóliovník. Pri výsadbe priestorovo náročnejších rastlín je ale vhodné počítať s miestom naviac, aby vám stiesnený priestor neprekazil pestovateľské plány.

TIP: Pri výbere záhradného fóliovníku vezmite do ruky papier a pero a spíšte si, čo budete vo vnútri pestovať. Keď sme kedysi začínali s pestovaním v domácich podmienkach, vybrali sme si malý fóliovník, ktorý sa ukryl aj za otvorené dvere. Neskôr sme ale chceli vysadiť ďalšie rastliny a nedostatok miesta nakoniec vyriešila až kúpa väčšieho fóliáku. Včasným plánovaním sa podobným komplikáciám vyhnete.

3. Použitý materiál

Záhradné fóliovníky alebo, ak chcete, plachtové skleníky tvorí konštrukcia a špeciálna vrstvená plachta (v niektorých prípadoch je "opláštenie" riešené PE fóliou). Plachtu alebo fóliu je potrebné raz za čas vymeniť, aby poskytla rastlinám dostatočnú ochranu pred dažďom alebo UV žiarením.

Rovnako ako pri skleníkoch, aj medzi fóliovníkmi, dostupnými na českom (slovenskom) trhu, existujú kvalitatívne rozdiely. Za odolnejšiu konštrukciu si možno priplatíte o trochu viac, ale zase vám vydrží omnoho dlhšie a po silnejšom vetre ho nebudete musieť hľadať u susedov na záhrade. (Podrobnejšie informácie o konštrukčných materiáloch fóliovníku nájdete nižšie).

4. Konečná cena

Chceli by ste si pestovanie najskôr vyskúšať, než sa rozhodnete pre väčšiu investíciu do skleníku? Fóliovníky sú ideálne pre začínajúcich záhradkárov, ktorí ešte nemajú toľko skúseností, alebo nevedia, či u záhradkárčenia vydržia.

Robustnejší fóliovník zoženiete okolo 2 tis. Korún (80 Eur) a vo vhodných podmienkach vám vydrží dosť dlho na to, aby ste zistili, či pri pestovaní vydržíte. Pokiaľ sa neskôr budete chcieť pustiť do pestovania naplno, môžete plachtový skleník vymeniť za odolnejší skleník, ktorý vám vydrží dlhé roky.

5. Trvanlivosť stavby

Značnou výhodou malého fóliovníku oproti robustnejším skleníkom je jeho rýchla (de)montáž a celkovo nižšia hmotnosť. Pokiaľ s odstupom času zistíte, že by sa váš fóliovník vynímal lepšie na inom mieste alebo budete chcieť v designe vašej záhrady vykonať razantnejšie zmeny, fóliovník jednoducho zložíte a premiestnite na iné miesto.

Aké sú teda výhody a nevýhody záhradného fóliovníku? Pozrite sa do tabuľky nižšie.

KLADY ZÁPORY
+ Rádovo nižšie obstarávacie náklady - Raz za čas je potrebné vymeniť plachtu (fóliu)
+ Vhodný aj do menších vonkajších priestorov - Menšia tepelná izolácia ako pri záhradných skleníkoch
+ Ľahko sa premiestňuje na iné miesto - Malý fóliovník je vhodné na zimu schovať
+ Ideálny pre menej skúsených pestovateľov - Neochráni rastliny pred veľkými mrazmi alebo silným krupobitím

Konečný verdikt: Kedy teda začať pomýšľať na kúpu fóliovníku?

 • Pokiaľ so záhradkárčením  iba začínate a nechcete okamžite obstarávať nákladnejší skleník.
 • Ak nemáte na záhrade dostatok priestoru, ale aj tak chcete mať svoje vlastné miesto pre pestovanie zeleniny.
 • Pokiaľ by ste si radi spestrili jedálniček niekoľkými kúskami šťavnatej zeleniny bez kúska chémie.
 • Pokiaľ iba premýšľate nad designom záhrady alebo budete chcieť svoju urýchľovač pestovania neskôr ľahko premiestniť.

Ako vybrať správny fóliovník?

Pokiaľ už ste rozhodnutí, že pre vás bude záhradný fóliovník najlepšou voľbou, je načase sa porozhliadnuť po výrobku, ktorý padne do vašej záhrady. Okrem veľkosti fóliovníku sa oplatí venovať pozornosť tiež technickým parametrom.

 • Aký materiál bol použitý na výrobu konštrukcie?
 • Z čoho je vyrobená vrchná plachta?
 • Sú súčasťou balenia všetky montážne prvky?
 • Je možné dokúpiť k fóliovníku ďalšie príslušenstvo?

1. Materiál konštrukcie

Výrobný materiál konštrukcie bude mať hlavný podiel na tom, ako dlho vám fóliovník vydrží, alebo ešte lepšie, ako dlho vám vydrží na jednom mieste (zbierať po búrke jednotlivé diely fóliovníku po okolí nie je nič príjemného).

Týmto ťažkostiam sa môžete pokúsiť predísť, pokiaľ si vyberiete fóliovník s robustnou konštrukciou. Zatiaľ čo podomácky zložený fóliovník je často zvarený z plastových trubiek, kvalitnejšie fóliovníky na českom (slovenskom) trhu sú dnes vyrobené z oceli alebo hliníku. V čom sa odlišujú?

Hliník – trvanlivý materiál s minimálnymi nárokmi na údržbu. Vysoká kvalita konštrukčných prvkov je väčšinou sprevádzaná aj vyššou cenou za ponúkaný produkt. 

Oceľ – robustná konštrukcia z oceli ponúka potrebnú pevnosť a odolnosť, a naviac je zabezpečená práškovým nástrekom s ochranou proti korózii. Fóliovníky z tejto skupiny vychádzajú najlepšie v pomere cena-výkon (za nižšiu čiastku si zaobstaráte odolný skleník, ktorý vám za bežných podmienok vydrží niekoľko sezón).

TIP: Oceľovú konštrukciu ľahko zložíte svojpomocne. Pri zošraubovaní spojov sa uistite, že ste matky šrubov umiestnili na správnu stranu (viď nižšie). Zabránite tým poškodeniu plachty. Na fotografii vidíte ukážku oceľovej konštrukcie amerického fóliovníku ShelterLogic.

Oceľová konštrukcia fóliovníku ShelterLogic

2. Plachta

Neoddeliteľnou súčasťou každého fóliovníku je odolná plachta, ktorá ochráni vašu výsadbu pred nadmerným slnečným žiarením, dažďom, vetrom alebo krúpami. Hoci fóliovníky nedisponujú takýmito termo-izolačnými vlastnosťami, kvalitná plachta výrazne predĺži životnosť vašej stavby.

Ako vybrať plachtu pre fóliovník? 

Pri výbere plachty pre záhradný fóliovník venujte pozornosť najmä výrobnému materiálu a plošnej hmotnosti. Pokiaľ si chcete uľahčiť starostlivosť o rastliny, pátrajte tiež po informáciách, či je možné plachtu po stranách vytiahnuť ("vyrolovať") alebo či sú v plachte vytvorené okienka pre ľahšie odvetrávanie vnútorných priestorov.

Výrobný materiál – kvalitné plachty pre fóliovníky sú väčšinou vyrobené z odolného polyetylénu, ktorý je odolný voči nepriaznivým klimatickým vplyvom alebo pretrhnutiu.  Nemusíte sa obávať, že sa natiahnutá plachta roztrhá pri silnejšom vetre.

Plošná hmotnosť (gramáž) – odolnosť plachty sa odvíja od jej celkovej gramáže. Podobne ako u agrotextílií alebo iných pestovateľských doplnkov si vystačíme s jednoduchou úmerou: vyššia gramáž = pevnejšia a odolnejšia plachta.

Takáto plachta vám uľahčí nielen starostlivosť o vysadenú zeleninu, ale nemusíte tak často riešiť výmenu plachty (aj tie najtrvanlivejšie plachty sa ale pravidelným používaním opotrebujú a raz za pár rokov je potrebné plachtu vymeniť).

TIP: Plachty z trojvrstvového polyetylénu sú odolnejšie ako lacnejšie plachty s nižšou gramážou. Ich životnosť býva v bežnej stredoeurópskej klíme cca 4–5 rokov. Okrem toho môžete plachtu po stranách vytiahnuť a v parných dňoch si zaistiť lepšie prevzdušnenie fóliovníku.

3. Príslušenstvo pre fóliovník

Regály, kanvice, vlhkomery alebo kotviace sady… Príslušenstvo síce nepredstavuje pri fóliovníku zďaleka taký problém ako pri skleníkoch, pokiaľ ale až s odstupom času zistíte, že výrobca neponúka predĺženie konštrukcie alebo strešné okná, môže vám to skomplikovať plány na budúcu sezónu.

Do fóliovníkov môžete postaviť aj poličky vlastnej výroby a menšie okienka pre vetranie vytvoriť priamo v plachte (niekedy ju ale stačí vytiahnuť nahor – okná sú už súčasťou kupovaného fóliovníku). Napriek tomu sa ale oplatí s predstihom opýtať, aké doplnky je možné k fóliovníku prikúpiť.

TIP: Praktické doplnky vám prácu vo fóliovníku uľahčia. Design príslušenstva zladíte s okolitým prostredím, a pokiaľ nepatríte medzi nadšených domácich kutilov, ušetríte si námahu, ktorú by ste museli výrobe potrebných doplnkov venovať.

Regál pre fóliovníky Vitavia s náradím

Ako uvažovať pri výbere konkrétneho fóliovníku?

Na rýchlom príklade si ukážeme, ako pri výbere fóliovníku postupovať. Na ukážku sme vybrali záhradný fóliovník ShelterLogic 3×3 m, ktorý patrí v danej kategórii medzi najpredávanejšie na českom trhu. Na ktoré parametre sa zameriame?

1. Rozmery fóliovníku: Uvedený produkt patrí medzi stredne veľké výrobky, zastavaná plocha činí 9 m². V tomto fóliovníku bez problémov umiestnim zeleninové záhony v niekoľkých radách vedľa seba. (Pokiaľ naopak už teraz viete, že chcete pestovať väčšie množstvo zeleniny, vyberiete si rozmernejší fóliovník hneď na začiatku).

Okrem toho budete mať dostatok miesta pre rastliny, ktoré potrebujú viac priestoru, alebo sa medzi sebou horšie znášajú (napr. paradajky a uhorky alebo šalát s petržlenom apod.). Pokiaľ sa rozhodnete pre vysadenie väčšieho počtu plodín až v ďalšej sezóne, nebudete sa stretávať s nedostatkom priestoru.

2. Výrobný materiál: Záhradné fóliovníky ShelterLogic vynikajú vysokou kvalitou materiálu. Konštrukcia je zhotovená z oceľových trubiek (hr. 35 mm), ktoré odolajú náporom dažďa aj vetra. Zároveň je ale možné ich aj po montáži premiestniť, pokiaľ by ste neskôr chceli fóliovník postaviť na iné miesto.

Ďalej sa zameriame na plachtu fóliovníku. V tomto prípade je výrobným materiálom trojvrstvová polyetylénová plachta s gramážou 155 g/m². Vďaka tomu je plachta dostatočne odolná proti prerazeniu a umožňuje výborný prestup svetla pre urýchlenie zeleniny. Súčasne bráni prehriatiu v horúcich letných dňoch.

TIP: Pokiaľ chcete maximalizovať životnosť plachty, musíte ju riadne upevniť pomocou pribalených račien. Pokiaľ nie je plachta správne pripevnená, nepriaznivé počasie môže zásadne obmedziť jej životnosť.

Okrem toho stojí za povšimnutie, že plachtu je možné vytiahnuť po stranách, čím si uľahčíte prácu pri odvetrávaní fóliovníku. Suchý zips umožňuje jednoduché otvorenie a uzavretie. (Pokiaľ by vaša plachta mala spĺňať ďalšie požiadavky, preštudujte parametre produktu alebo montážny návod).

A ešte jedno dôležité upozornenie. Ako už viete, plachtu na fóliovník je nutné čas od času vymeniť. Preto sa pozrite, či predajca ponúka aj náhradné plachty na vybraný model fóliovníku.

Záhradný fóliovník ShelterLogic 3×3 m

3. Konečná cena: Fóliovníky ShelterLogic nepatria medzi najlacnejšie na trhu. Dôvodom je prémiový výrobný materiál, ktorý znesie rádovo vyššie klimatické zaťaženie ako lacnejšie alternatívy. Je na vás, či dáte prednosť nižšej cene (aj na úkor menej kvalitných materiálov), alebo uprednostníte vyššiu kvalitu.

4. Príslušenstvo: Do fóliovníkov ShelterLogic je možné dokúpiť napr. hliníkové regály, na ktoré môžete odložiť kanvicu, menšie záhradné náradie alebo kvetináče so zeleninou. Všetky komponenty si pohodlne objednáte naraz a po úspešnej montáži sa okamžite môžete pustiť do pestovania.

TIP: Spoľahlivý predajcovia prikladajú k fóliovníkom tiež prehľadný návod v českom (slovenskom) jazyku, ktorý vám uľahčí samotnú montáž. Súčasťou návodu je aj prehľad jednotlivých dielov fóliovníku: pred započatím montáže skontrolujte, že vo vašom balení žiadne súčasti nechýbajú.

Uvedený postup môžete aplikovať pri výbere akéhokoľvek modelu fóliovníku. Zaberie vám nanajvýš pár minút, ale do budúcna si môžete ušetriť veľa starostí s výmenou alebo zháňaním ďalšieho príslušenstva.

Čo si z toho vziať?

Fóliovníky vám uľahčia pestovanie rastlín behom celej sezóny. Oproti záhradným skleníkom sú rádovo lacnejšie, a preto ideálne pre začiatočníkov alebo menej náročných pestovateľov, ktorí chcú mať na dosah ruky čerstvú zeleninu alebo si zaistiť stabilný prísun byliniek z vlastnej záhradky.

Zhrňme si teda najdôležitejšie body, na co se před koupi fóliovníku zaměřit.

Jak vybrať záhradný fóliovník?

 • Ujasnite si, prečo pre vás bude práve fóliovník dobrou voľbou (menej priestoru, nižšie počiatočné náklady…).
 • Spíšte si, čo chcete vo fóliovníku pestovať: získate lepšiu predstavu, aký veľký fóliovník potrebujete.
 • Venujte pozornosť výrobnému materiálu konštrukcie a plachty fóliovníku.
 • Vyberajte z rôznych modelov fóliovníkov? Porovnajte ich technické parametre, nie len finálnu cenu.
 • Včas sa informujte, či je možné dokúpiť k fóliovníku ďalšie príslušenstvo.

Pokiaľ sa chcete opýtať na ďalšie informácie súvisiace s výberom fóliovníkov, kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám radi pomôžu. Alebo si rovno vyberte fóliovník, ktorý bude presne zodpovedať vašim potrebám a vďaka kvalitnému prevedeniu vám vydrží dlhé roky.

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Ako udržať mulčovaciu kôru na svahu? Poznáme jednoduché riešenie

Máte na záhrade svah, ktorý chcete osadiť rastlinami a pokryť mulčovacou kôrou? Pokiaľ je terén svažitejší, zásadná otázka je jasná: Ako udržať mulčovaciu kôru na svahu, aby neskĺzla dolu?

Ako chrániť rastliny pred mrazom? (Kompletný sprievodca)

Horúce letné dni sú nenávratne preč a ručička na teplomere nezadržateľne klesá dolu? S koncom leta sa na príchod chladnejšieho obdobia pripravujú nielen ľudia, ale aj príroda. Ako ochrániť rastliny pred mrazom a zimnými čľapkanicami?

4 chyby pri založení zelenej strechy, ktorým sa určite vyhnite

Zruční kutili si postavia zahradu na streche vlastnými silami. Nedbalosť pri výstavbe vás ale niekedy príde draho. S akými zlozvykmi sa pri zakladaní zelených striech najčastejšie stretnete? A ako im predchádzať?
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.