+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Na aké účely môžeme záhradný domček využívať?

Záhradný domček má široké možnosti využitia: môžete ho používať ako sklad náradia aj záhradnej techniky; môžete si v ňom zriadiť odľahlú dielňu, v ktorej sa budete naplno venovať práci, bez toho aby vás ktokoľvek rušil; alebo si z domčeku vytvorte útulné odpočívadlo pre seba a svoju rodinu alebo priateľov.

Praktické využitie pre záhradný domček určite nájdete. Možná už ste dokonca rozhodnutí, že si nejaký taký prístrešok obstaráte… Ale ako si z desiatok rôznych modelov prístreškov na trhu vybrať správne, aby ste neskôr svoju voľbu neľutovali?

Pomôžeme vám. Otestovali sme 6 záhradných domčekov, ktoré sa medzi zákazníkmi tešia značnej obľube. Ktoré z nich dopadli najlepšie? Prečítajte si našu recenziu.

Recenzia najlepších záhradných domčekov pre rok 2022

V širokej konkurencii sme v každej kategórii vybrali dva domčeky, ktoré zaujmú svojimi kvalitami, rozmermi alebo zaujímavým designom. Pozrite sa na nich.

1. kategória: Kovové domčeky

Kovové, či ak chcete plechové záhradné domčeky sú ideálne na uskladnenie náradia, kanvíc, grilu alebo napríklad kosačky na trávu. Ktoré domčeky z tejto kategórie si v našom hodnotení vydobyli popredné miesta?

Záhradný domček Maxtore Wood 86

Praktický plechový záhradný domček ocenia nadšení kutili aj záhradkári, ktorí sa chcú raz a navždy zbaviť povaľujúceho sa náradia. S úžitkovou plochou 4,60 m² je domček vhodný na uloženie menších predmetov (kanvice, kýbliky…), ale aj väčšieho náradia ako lopata či krompáč, ktoré môžete pohodlne oprieť o stenu domčeku.

Záhradný domček Maxtore Wood 86 patrí medzi menšie prístrešky: s pôdorysom š. 224 × h. 180 cm zaberie minimum miesta, môžete ho teda umiestniť aj do skromnejšej záhradky. Design imitujúci (drevo) nenarúša estetický dojem z vašej záhrady.

Oproti nákladnejším kovovým domčekom má tento model tenšie steny (hr. 0,25 mm), čo by mohla byť komplikácia v prípade, že postavíte domček na priestranstve, kde sa (d)o neho bude opierať silný vietor alebo napríklad deti, hrajúce sa na dvore.

Podobne, ak potrebujete ukryť pred počasím väčšiu záhradnú techniku (záhradný traktor apod.), vyberiete si možno pevnejší a priestrannejší domček, ktorý tieto podmienky spĺňa. Na druhú stranu sa zase nemusíte obávať o náročnosť montáže, v tomto prípade ju zvládnete vo dvoch osobách behom pár hodín.

A pokiaľ sa blízko domčeku nebudú nachádzať väčšie stromy, ktorých vetvy by mohli konštrukciu narušiť, je tento záhradný domček prakticky bez údržbový a vydrží roky.

Pozitíva Negatíva
Skladný domček umiestnite kdekoľvek na záhrade ❌ Tenšie steny konštrukcie
Design (drevodekor) nenaruší estetický ráz záhrady ❌ Nevhodný pre veľké množstvo predmetov
Český (Slovenský) návod na ľahšiu montáž  

VERDIKT: Plechový záhradný domček Maxtore Wood 86 patrí k skromnejším prístreškom a zaujme predovšetkým priaznivou cenou, zaujímavým designom a menšími rozmermi, vďaka čomu ho môžete na dvore umiestniť takmer kamkoľvek. Rozmernejšiu techniku do neho asi neschováte, ale bežné náčinie do nej na zimu uschováte bez problémov.

Plechový záhradný domček Maxtore Wood 86 drevokor

Tento model kovového domčeku je ideálny pre každého, kto chce zo záhrady bezpečne upratať náradie, na ktorom by sa mohli podpísať vplyvy nepriaznivého počasia. Zmontujete si ho behom pár hodín, ale postarané budete mať na niekoľko sezón dopredu.

Záhradný domček Arrow Dresden 86

Odolný plechový záhradný domček s úžitkovou plochou 4,58 m² ponúka v danej cenovej kategórii dobrý pomer cena-výkon. Modely domčekov Arrow od renomovaného amerického výrobcu je vyhotovený z plechu hrúbky 0,22 – 0,35 mm. Strecha a konštrukcia sú žiarovo pozinkované, čo výrazne predĺži životnosť záhradného domčeku. Výrobca naviac poskytuje 10ročnú záruku proti prehrdzaveniu plechu.

Kovový záhradný domček má výšku steny 1,7 m. Oproti ázijskému dovozu je koncipovaný pre vyššiu európsku postavu, čo oceníte v prípade, že budete potrebovať do domčeku vstúpiť (napr. kvôli premiestneniu náradia).

Domček je dodávaný vo forme stavebnice, ktorú zložíte na vybranom mieste. Súčasťou základného balenia ale nie je kotviaca sada pre ukotvenie domčeku do zeme (popr. do betónu) a je nutné ju zakúpiť ako doplnkové príslušenstvo.

Pozitíva Negatíva
Dobrý pomer cena / výkon ❌ Nutné dokúpiť kotviacu sadu
Pozinkovaný a odolnejší plech ❌ Nie je určený na obývanie (menšie rozmery)
Koncipované pre vyššiu postavu  

VERDIKT: Plechový záhradný domček Arrow Dresden 86 patrí tiež do kategórie menších domčekov, do ktorého ale bez problémov zložíte väčšinu záhradníckeho náčinia. Jeho prednosťou je predovšetkým klasický americký design a kvalitný materiál so zmluvnou zárukou. Po montáži sa o neho takmer nemusíte starať, stačí ho iba občas očistiť a bude ako nový.

Plechový záhradný domčk

2. kategória: Plastové domčeky

Plastové záhradné domčeky sa podobne ako domčeky plechové využívajú predovšetkým na uloženie záhradníckych potrieb. (Častým problémom býva príliš všeobecné názvoslovie, kedy zákazníci požadujú plastový záhradný domček pre deti, ktorý – na rozdiel od úložných domčekov – býva vybavený napr. šmykľavkou alebo teraskou apod.). 

Pokiaľ ale nehľadáte príbytok pre ratolesti, ale úschovňu na náradie, možno si vyberiete jedného z našich dvoch favoritov. Ktoré domčeky stoja v tejto kategórii za pozornosť?

Záhradný domček Classic Line

Praktický domček z dielne amerického výrobcu ponúka predovšetkým moderný design a možnosť celoročného využívania. Oproti kovovým domčekom je tento model domčeku vyrobený z takmer nerozbitného plastu (polyetylén hrúbky 26 mm), ktorý ustojí aj väčší tlak (napr. pri náraze lopty). Materiál naviac odoláva UV žiareniu a pri vystavení slnečnému žiareniu nežltne ani nekrehne.

Úžitková plocha 7,44 m² v kombinácii s dvojitými posuvnými dvermi poskytujú príhodné podmienky na uskladnenie náradia alebo väčšej záhradnej kosačky, s ktorou sa pohodlne dostanete dovnútra. Sedlová strecha naviac podstatne zmenšuje tlak snehu na konštrukciu domčeku, váš majetok tak zostane chránený aj behom zimného obdobia.

Plastový domček vyžaduje len minimálnu údržbu (napr. odstrániť nános lístia a snehu zo strechy). Vzhľadom k vysokej kvalite materiálu je potrebné si na domček vyhradiť trochu vyššiu čiastku. Pokiaľ ale domčeku venujete príležitostnú starostlivosť, náklady sa vám v dozaista vrátia v priebehu ďalších rokov.

Pozitíva Negatíva
Zaujímavý design ❌ Menšie rozmery domčeku
Dvojkrídlové dvere pre uskladnenie väčších predmetov ❌ Vyššie obstarávacie náklady
Odolné steny, ktoré odolajú nepriaznivému počasiu  

VERDIKT: Plastový záhradný domček Lifetime Classic Line ponúka dostatok priestoru na uloženie bežných záhradných potrieb, od lopaty až po menšiu benzínovú kosačku. Je ideálny predovšetkým pre tých, ktorí si neváhajú priplatiť za kvalitu, za čo im bude odmenou prístrešok, ktorý vydrží mnoho rokov.

Plastový záhradný domček LifeTime Classic Line

Záhradný domček Lifetime Garten Villa

Jeden z najpredávanejších záhradných domčekov v danej kategórii si vyslúžil jednu z predných priečok v našom hodnotení. S plochou 11,15 m² poskytne dostatočný priestor pre záhradnú techniku, stoličky, grilovacie potreby atď. Ukladanie predmetov vám uľahčia aj dvojité dvere pre pohodlný vjazd so sekačkou.

Domček má kovovú konštrukciu a dvojité plastové steny, vďaka čomu veľmi dobre odolá nepriaznivému počasiu. Vzhľadom k robustnosti materiálu môžete dovnútra domčeku primontovať poličky, čím získate ďalší skladovací priestor.

Podlaha pre domček je naviac súčasťou základného balenia. Nemalou výhodou sú tiež 2 otváracie okná, ktoré vám uľahčia vetranie v parných letných dňoch. Výhodou je určite tiež predĺžená záruka 10 rokov, ktorá značí, že výrobca si za kvalitou svojich výrobkov stojí.

Istú nevýhodu môže predstavovať vyššia cena a časovo náročnejšia montáž. Ak sa ale budete držať pokynov od výrobcu a domček postavíte, budete mať vystarané. Vyžaduje totiž len minimálne nároky na údržbu.

Pozitíva Negatíva
Masívna, dvojitá plastová konštrukcia ❌ Vyššia obstarávacia cena
Otvárateľné okná a montovateľné police ❌ Časovo náročnejšia montáž
Zmluvná záruka 10 rokov  
Zaujímavý design  

VERDIKT: Plastový záhradný domček Garten Villa je vhodný pre náročných záhradníkov, ktorí potrebujú uschovať veľké množstvo náradia, bez toho aby sa museli obávať, že nevydrží do budúcej sezóny. Vyššie obstarávacie náklady kompenzuje nielen prvotriedny materiál, ale tiež predĺžená záruka od výrobcu a v neposlednom rade aj elegantný design, ktorý sa hodí (takmer) pre každú záhradu.

Plastový záhrandý domček Gartne Villa

3. kategória: Drevené domčeky

Poslednú skupinu predstavujú viacúčelové drevené záhradné domčeky. Pokiaľ hľadáte prístrešok, kde môžete zrelaxovať, nakojiť dieťa behom letného pobytu na záhrade, alebo vytvoriť potomkom miesto na hranie, máme pre vás niekoľko overených domčekov, ktoré tieto úlohy splnia na výbornú.

Záhradný domček Karibu Seefeld 6 (SET)

Z tohoto modelu dreveného záhradného domčeku si môžete vytvoriť vlastnú oázu kľudu priamo uprostred rozkvitnutej záhrady. Steny hrúbky 28 mm sú vyfrézované zo severského smreku, ktorý sa oproti bežným (stredoeurópskym) drevinám vyznačuje vyššou odolnosťou voči klimatickým vplyvom.

Priestorovo úsporne riešený záhradný domček vám naviac uľahčí vybavovanie formalít, pretože sa zaobídete bez stavebného povolenia (pokiaľ neupravuje tieto podmienky vyhláška priamo vo vašej obci).

Hlavnou výhodou dreveného domčeku v sete je však dostupnosť a tiež výhodná cena: balenie totiž obsahuje podlahu aj strešnú krytinu ako DARČEK. Nemusíte si tak robiť starosti s prikupovaním ďalšieho nevyhnutného príslušenstva.

Pozitíva Negatíva
Steny zo severského smreku hr. 28 mm ❌ Vyšší obstarávacia cena
Štýlový design ❌ Časovo náročnejšia montáž
Lepenka a podlaha ako DARČEK  
Nepotrebujete stavebné povolenie  

VERDIKT: Drevený záhradný domček Karibu Seefedl 6 SET oživí každý vonkajší priestor. Prírodný design, odolná konštrukcia a dostatočná využiteľná plocha robí z prístrešku ideálne miesto na odpočinok. Odolná konštrukcia vás ochráni pred nepriaznivým počasím a naviac predĺži celkovú životnosť dreveného domčeku.

Drevený záhradný domček Karibu Seefeld 6

Pri výstavbe domčeku sa naviac zaobídete bez povolenia, čo vám ušetrí mnoho času s vybavovaním pochôdzok. So zručnejšími priateľmi zvládnete montáž behom víkendu a potom už môžete využívať výhody záhradného domčeka naplno.

Záhradný domček Karibu Askola 2 s prístavkom (šedá)

Chcete si posedieť pri popoludňajšej káve a navečer sa presunúť do tepla, bez toho aby ste rušili ostatných obyvateľov domácnosti? Drevený domček Karibu Askola má všetko, čo potrebujete. Na čerstvom vzduchu si odpočiniete pod prístreškom (dĺžky 240 cm), kam môžete za nevľúdneho počasia ukryť napríklad aj sušiak s bielizňou.

Alebo sa môžete presunúť do interiéru, ktorý je tvorený 19 mm hrubými drevenými profilmi, ktoré vám (po aplikácii ochranných náterov) v neskorších večerných hodinách zaistia nevyhnutnú ochranu pred chladom alebo dažďom. A pokiaľ budete chcieť, môžete domček vybaviť aj nástennými poličkami, kam zložíte menšie predmety.

K domčeku je však potrebné zakúpiť podlahu alebo dverný zámok ako doplnkové príslušenstvo, pretože nie sú súčasťou základného balenia. 

Pozitíva Negatíva
Robustný domček s prístavkom (240 m) ❌ Vyššia obstarávacia cena
Steny z dreva severského smreku (19 mm) ❌ Nutné dokúpiť podlahu
Štýlový design, vhodný do každej záhrady ❌ Bez zámku na dvere

VERDIKT: Drevený záhradný domček Karibu Askola 2 s prístavkom je ideálny na posedenie vonku aj vnútri. Pri patričnej údržbe vám postavený domček vydrží na záhrade dlhé roky.

Drevený záhradný domček Karibu Askola 2 s prístavkom (280 cm)

S tým sa spája aj vyššia obstarávacia cena, ku ktorej je potrebné pripočítať ešte financie za doplnkové príslušenstvo, ako sú podlaha alebo zámok na uzamknutie dverí. Ako aj u iných nákladnejších produktov aj tu platí, že sa vám investovaná čiastka v priebehu času vráti. Odmenou vám bude vysoký komfort pri užívaní domčeku, ktorý určite neprejdú len tak bez povšimnutia.

Našli ste v uvedenom prehľade svojho favorita? Gratulujeme. A pokiaľ stále váhate alebo práve porovnávate viacej modelov domčekov, prikladáme niekoľko tipov, ktoré vám, ako veríme, rozhodovanie uľahčia.

Ako postupovať pri výbere záhradného domčeku?

Pri výbere sa vyplatí zohľadniť aj iné parametre ako len celkový vzhľad záhradného domčeku. Ktoré by určite nemali uniknúť vašej pozornosti? 

1. Materiál a spôsob využitia záhradného domčeku

Najčastejšie sa stretneme s tromi typmi domčekov:

  • plechové (kovové) záhradné domčeky
  • plastové záhradné domčeky
  • drevené záhradné domčeky

Plechové (kovové) domčeky

Menšie, kvalitnejšie záhradné domčeky z plechu zoženiete od niekoľko tisíc korún (stoviek eur). Tieto prístrešky sú ideálne ako úschovňa záhradníckeho náčinia a daľších predmetov, pre ktoré nemáte mimo sezónu využitie (bazénové doplnky, krovinorez, motorová píla…).

Nie sú ale určené na pobyt osôb, a to jednak z dôvodu menších rozmerov (najmä veľmi vysoké osoby by mali pri pohybe v domčeku problém) a vyššej teplote (v letných dňoch panujú v nevetranom kovovom domčeku značne vyššie teploty).

Kovové domčeky nie je vhodné stavať pod rozložité koruny stromov alebo na miestach, kde by ich mohli poškodiť napr. deti hrajúce sa futbal (po prudkej rane môže na kovovej konštrukcii zostať viditeľná "pamiatka"). Pokiaľ ale prístrešok umiestnite do kľudnej (záveternej) časti záhrady, sú prakticky bez údržbové a veľmi dobre vám poslúžia.

Plastové záhradné domčeky

Podobne ako plechové domčeky sú určené predovšetkým na skladovanie náradia. Líšia sa ale vyššou kvalitou materiálu (odolávajú väčšiemu zaťaženiu a nepodliehajú UV žiareniu). Behom zimného obdobia tu tiež nedochádza ku kondenzácii vody v takej miere ako pri kovovom domčeku. 

Drevené záhradné domčeky

Drevený záhradný domček je možné využívať ako pre ukladanie predmetov tak aj ako príbytok na relaxáciu alebo posedenie s priateľmi. Oproti predchádzajúcim typom sa líši predovšetkým rozmermi (bývajú priestrannejšie), odolnejšou drevenou konštrukciou aj konečnou cenou.

Takmer samostatnú kapitolu tvorí údržba dreveného záhradného domčeku. Pokiaľ si nekúpite domček natretý už vo výrobe, je možné okrem ošetrenia proti drevokazným hubám, plesniam apod. použiť ešte lazúru s dostatočným množstvom farebného pigmentu, ktorá ochráni drevo pred vlhkosťou a UV žiarením a zabráni zošednutiu dreva.

Ďalším dôležitým bodom je tiež zvážiť, kam drevený záhradný domček postavíte (od typu podložia, popr. sklonu sa bude odvíjať napr. kotvenie domčeku). Na koniec je tiež potrebné zvážiť vhodné podmienky pre montáž: stavba domčeku zaberie zručnejším osobám pol dňa aj viac, hmotnosť dodávaných balíkov sa naviac môže pohybovať až v stovkách kilogramov. Tieto okolnosti je potrebné mať na pamäti ešte skôr ako vám dopravca záhradný domček privezie.

2. Kvalita materiálov = vyššia cena?

Ako už viete, pri výbere záhradného domčeku sa nevypláca nakupovať iba podľa najnižšej ceny. Vo výsledku môžete totiž prísť na to, že záhradný domček neustojí ani prudší poryv vetru alebo menšie krupobitie, prípadne bol koncipovaný primárne na menšiu postavu (platí napr. pre ázijské výrobky) a vy sa v ňom musíte nepohodlne krčiť.

Ako aj iné záhradné stavby, aj domček je výhľadovou investíciou, ktorá sa vám zhodnotí v priebehu ďalších rokov. Pokiaľ si na začiatku priplatíte za kvalitnejší materiál, môžete neskôr výrazne ušetriť (na opravách, výmene poškodených častí alebo dokonca reklamáciách nekvalitného tovaru).

3. Certifikácia a iná dokumentácia

Okrem toho je tiež dobré sa včas informovať, či pri zakúpení záhradného domčeku poskytuje výrobca záruku napr. proti poškodeniu materiálu. Montáž vám zase uľahčí priložený návod preložený do češtiny (slovenčiny). Venujte týmto detailom pozornosť a neskôr si ušetríte nemálo starostí.

Chcete sa dozvedieť viac?

Chceli by ste sa pozrieť na ďalšie modely záhradných prístreškov? Prehliadnite si kategóriu záhradných domčekov a vyberte si jeden aj pre svoju záhradu.

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Ako udržať mulčovaciu kôru na svahu? Poznáme jednoduché riešenie

Máte na záhrade svah, ktorý chcete osadiť rastlinami a pokryť mulčovacou kôrou? Pokiaľ je terén svažitejší, zásadná otázka je jasná: Ako udržať mulčovaciu kôru na svahu, aby neskĺzla dolu?

Ako chrániť rastliny pred mrazom? (Kompletný sprievodca)

Horúce letné dni sú nenávratne preč a ručička na teplomere nezadržateľne klesá dolu? S koncom leta sa na príchod chladnejšieho obdobia pripravujú nielen ľudia, ale aj príroda. Ako ochrániť rastliny pred mrazom a zimnými čľapkanicami?

4 chyby pri založení zelenej strechy, ktorým sa určite vyhnite

Zruční kutili si postavia zahradu na streche vlastnými silami. Nedbalosť pri výstavbe vás ale niekedy príde draho. S akými zlozvykmi sa pri zakladaní zelených striech najčastejšie stretnete? A ako im predchádzať?
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.