+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Spevnenie terénu vo výbehu pre kone

Máte obavy, že sa váš výbeh pre kone na jeseň premení na rozbahnený tankodrom? Požiadali sme o radu odborníčku, ktorá sa chovu koní venuje dlhé roky, a spoločne s ňou vám poradíme, ako terén efektívne spevniť, aj keď chováte kone na prenajatom pozemku.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Tri čierne kone na zablatenej pastvine
Ilustračné foto. Rozbahnený terén predstavuje pre kone skôr hrozbu ako priestor k šanteniu.

Prečo predstavuje bahno nebezpečenstvo pre kone?

Daždivé obdobia bývajú postrachom chovateľov koní. Stačia výdatnejšie prehánky a udržovaný konský výbeh sa behom niekoľkých hodín premení v oranisko. Nielenže rozbahnený terén pôsobí nevzhľadne, ale zároveň môže spôsobiť koňom vážne zdravotné problémy.

TIP: Vŕtalo vám niekedy hlavou, prečo sa kone váľajú v bahne? Jedná sa o formu socializácie ("nasávanie" pachu stáda) aj relaxácie (uvoľnenie svalov). Týmto spôsobom sa zvieratá rovnako zbavujú kožných parazitov. Napriek tomu väčšinou dajú prednosť suchému terénu pred tankodromom.

Pri behu na podmáčanom teréne prídu kone ľahko k úrazu. Iveta Jebáčková-Lažanská, ktorá má s vonkajším chovom bohaté skúsenosti a na túto tému vydala knihu, dodáva: "Najčastejšie sú podlomy, ale aj úrazy na pohybovom aparáte vplyvom akútnych tráum z pohybu koní na výbehoch do hĺbky rozšliapaných a následne zamrznutých."

Príznaky bahennej horúčky na kopytách koní
Ilustračné foto. Dlhodobý pohyb v blate sa u koní môže prejaviť nepríjemnou kožnou chorobou, tzv. bahennou horúčkou (podlom).

Hrudy usadeného blata zároveň hutnia pôdu a zabraňujú rastu trávy, kdežto premokrená pôda vytvára ideálne prostredie pre celý rad burín. Rozbahnený terén sa ďalej stáva liahňou infikovaného hmyzu (napr. komárov), ktorí medzi chovanými zvieratami šíri celý rad chorôb.

3 dobré dôvody, prečo sa urýchlene zbaviť blata vo výbehu?

 • Zablatený terén sťažuje zvieratám aj chovateľom pohyb a zvyšuje riziko úrazu.
 • V rozbahnenom teréne sa darí burine alebo hmyzu, ktorý je prenášačom baktérií.
 • Blato znečisťuje pitnú vodu aj zásoby sena v krmníku a komplikuje údržbu výbehu (čistenie trusu).

Preto je nutné udržovať exponované miesta suché, aby sa mohli kone vo výbehu pohybovať aj za sychravého počasia. Ako podložie vo výbehu účinne spevniť, aby sa na pozemku zbytočne nedržala vlhkosť?

Kopytá koňa pri pohybe v zablatenom teréne
Ilustračné foto. Pri behu v rozbahnenom teréne hrozí riziko, že sa kone pošmyknú a spôsobia si vážne zdravotné problémy.

Ako spevniť terén vo výbehu pre kone?

Možností, ako spevniť povrch, po ktorom sa preháňajú kone, existuje viac. Vždy je však nutné zvážiť niekoľko faktorov:

 • Akú veľkú plochu potrebujete spevniť?
 • Kto je vlastníkom pozemku?
 • Koľko môžete do úpravy terénu investovať?
 • Aký materiál využijete?

Primárnym cieľom je upraviť terén tak, aby na zaťažovaných miestach dobre vysychal. Pre tieto účely je vhodné kombinovať prírodné materiály (štrk, piesok…) s plastovými rohožami alebo dlaždicami, ktoré sa inštalujú najmä v nadmerne zaťažovaných miestach: pri bránke výbehov, napájadlách, okolo krmníku…

Pre dlhodobé spevnenie terénu sa obvykle využívajú dva druhy materiálov:

 • prírodné (organické) materiály,
 • plastové rohože alebo dlaždice.

Prírodné materiály na spevnenie povrchu

1. Jemnejší štrk – naveziete jemnejšiu frakciu štrku vo vrstve asi 10 cm a povrch zhutníte. Tento materiál je príjemný na došlap a nespôsobuje prašnosť, ale zľahne a musíte ho sem tam dosypať.

2. Piesok – zhutnený piesok je ďalším možným riešením. Aj v tomto prípade počítajte s tým, že bude potrebné materiál dosypávať, najmä pri silnejších dažďoch, kedy dochádza k odplavovaniu piesku. Zrná piesku by nemali byť príliš hrubé alebo guľaté – koňom po ňom kopytá kĺžu.

3. Drevná štiepka – kôru naveziete do výbehu min. vo výške 20–30 cm, aby ju kone príliš rýchlo neudusali (aj kôra tlie a zľahne a je nutné ju priebežne dosypávať).

Plastové výrobky pre spevnenie povrchu

Staviate výbeh na cudzom pozemku? Dočasným riešením pre spevnenie povrchu bývajú rôzne plastové zatrávňovacie dlaždice (rastre) a rohože. Tieto materiály majú niekoľko výhod:

 • efektívne spevňujú požadované plochy,
 • pri správnej inštalácii sa koňom nekĺže,
 • nezabraňujú rastu trávy a inej vegetácie,
 • a neskôr ich môžete z pozemku odstrániť.

V kategórii rohoží sú populárne rohože To.Si-Plast s protišmykovým povrchom. Rohože sú v Česku a na Slovensku pomerne obľúbené, pretože sú značne odolné a jednoducho sa inštalujú, ale niektorých chovateľov odradzujú vyššie obstarávacie náklady.

Alternatívnym riešením je použitie stajňovej dlažby Geopave PADD. Plastová dlažba nekĺže, odoláva klimatickým vplyvom aj močovine, zabraňuje rozbahneniu terénu a neobmedzuje rast vegetácie.

TIP: Zistite, aké ďalšie metódy spevnenia terénu pre kone existujú a aké sú ich klady a zápory.

Jazdec na koni vo výbehu
Ilustračné foto. Jazdec na koni vo vonkajšom výbehu.

Výhody a využitie zatrávňovacej dlažby pri spevňovaní terénu

Oproti iným stavebným materiálom ako betón alebo asfalt sú plastové dlaždice menej náročné na inštaláciu. Pokiaľ chováte kone na prenajatom pozemku, ktorý raz budete odovzdávať majiteľovi, je možné dlaždice a rohože z povrchu odstrániť zachovať pôvodný stav terénu.

Ďalšie prednosti zatrávňovacej dlažby uvádza Iveta Jebáčková-Lažanská:"Prínosom je samozrejme nielen spevnenie samotné, ale aj estetická stránka veci – pokiaľ nie je plocha príliš namáhaná, udrží sa aj nejaká zeleň – a tiež veľké "vsakovacie" plus: pôda dostane vlahu, bez toho by bola rozšliapaná koňmi do kašovitej konzistencie. Na základných výbehoch v bahnitých obdobiach vzniká naozaj veľmi špecifické bahno, zmiešané s trusom a močom, rozčvachtané kopytami do hmoty, ktorá vyzúva gumáky a znemožňuje akékoľvek civilizované fungovanie zvieratám aj ľudom."

Čo je ďalšia výhoda? Nemusíte spevňovať celú plochu výbehu. Iveta Lažanská-Jebáčková radí: "Najfrekventovanejšie miesta –okolo krmníkov, vo vchodoch do prístreškov, pri napájadlách – spevniť naozaj dobre, teda využiť rastre, rohože aj úpravy podložia (odvodniť, vybudovať kamenné lôžko pre pokládku napr. pryžovej dlažby alebo dlažby betónovej, či už zatrávňovacej alebo plnej)."

Zvyšok plôch spevniť napríklad kombináciou piesku (kone sa v ňom radi váľajú), štrku (treky a miesta, kde kone prechádzajú) a kľudne nechať aj plochy čisto hlinené, kde sa v mokrých obdobiach vytvorí aj trochu blata (pokiaľ v ňom nestoja kone neustále, ničomu nevadí, naopak má dobrý vplyv na kopytá, občasné vlhčenie rohoviny je plus, neustále státie v blate mínus). Obecne odporúčam dbať na kvalitu kopýt, teda nenechať žiť kone len na mäkkom povrchu, ktorý kopytá nestimuluje ku kvalitnému rastu odolnej rohoviny."

TIP: Pozrite sa, ako (ne)správne podložie vo výbehu ovplyvňuje pohybovú sústavu koní.

Pokládku stajňovej dlažby zvládnete svojpomocne, bez použitia ťažkej techniky. Je však nutné dodržať jednotlivé kroky, aby dlažba plnila svoj účel. Ako pri pokládke postupovať?

1. Odobranie vrchnej časti zeminy

Najskôr z miest, kam budete dlaždice ukladať, odstráňte 30–40 cm vrchnej zeminy (napr. v závislosti na type podložia – pri ílovitých pôdach, ktoré ďalej zadržiavajú vodu, je vhodné odobrať väčšie množstvo zeminy).

2. Príprava terénu

Pred pokládkou dlaždíc odstráňte nežiadúce predmety (ostré predmety, kamene, korienky…), terén zarovnajte a vyspádujte o 1–2 % v smere, kadiaľ má odtekať dažďová voda. Nakoniec povrch zhutnite (napríklad vibračnou doskou alebo valcom).

TIP: Pokiaľ je výbeh pre kone v miernom svahu, vyhĺbte pod úrovňou podložia drážku, ktorú vyspádujete a vysypete štrkom. Lepšie tak odvediete z pozemku zrážkovú vodu.

3. Pokládka geotextílie

Geotextília sa pri budovaní konského výbehu používa na oddelenie rôznych vrstiev materiálu a do istej miery tiež obmedzuje rozrastanie buriny. Je možné ju využiť ako pri inštalácii zatrávňovacej dlažby, tak pod finálnu vrstvu piesku alebo štrku v padokoch alebo jazdiarňach, kde kone trénujú prekážkový beh apod.

Pre tieto účely je vhodné vyberať dostatočne odolnú geotextíliu, ktorá:

 • sa nepretrhne pri kontakte s drenážnym materiálom (napr. zhutneným ostro hranným štrkom),
 • dlhodobo odolá hmotnosti koní a nárazu ich kopýt pri došľape alebo doskoku.

Požadované parametre neponúka každá bežne dostupná geotextília. Voľte netkanú geotextíliu NTB 10 z čistého polypropylénu s minimálnou plošnou hmotnosťou 200 g/m².

Na geotextílii zbytočne nešetrite. Pokiaľ vyberiete lacnejšiu variantu s horšími parametrami, môže dôjsť k pretrhnutiu geotextílie už pri inštalácii (napríklad pri zhutňovaní štrku navezeného na položenú geotextíliu) a vy si pridáte zbytočnú prácu s nákupom nového materiálu.

Jazdec na koni v paddocku
Ilustračné foto. Polypropylénová geotextília pod finálnou vrstvou štrku zabráni miešaniu materiálu a lepšie odolá nárazom pri došľape koní.

4. Vytvorenie drenážnej vrstvy

Na vyspádovaný a upravený povrch (prípadne ešte zakrytý geotextíliou) navezte vrstvu porézneho materiálu, ktorý poslúži ako drenáž, vďaka ktorej zrážková vlhkosť alebo moč ľahko odtečie z inkriminovaných miest. Pre tieto účely je vhodný hrubší štrk frakcie 5/63 vo vrstve cca 15 cm. Navezený štrk riadne zhutnite.

5. Inštalácia stajňovej dlažby

V ďalšom kroku položíme na pripravený povrch samotné dlaždice. Dlažbu položte po celej vymedzenej ploche, vo svahu začínajte od najvyššie položeného miesta k najnižšiemu.

Jednotlivé dlaždice sa do seba jednoducho "zaklapnú", a tým môžete pokryť ľubovoľne veľkú plochu. Pokiaľ potrebujete upraviť rozmery dlaždíc, použite uhlovú brúsku (karbobrúsku).

TIP: Na okrajoch vymedzenej plochy môžete zabrániť uchádzaniu dlažby tak, že ju zaťažíte napríklad betónovými dlaždicami. Niektorí chovatelia využívajú ako "obruby" chmeľové stĺpy, o ktoré sa kone neporania a neskôr ich ľahko odstránite.

6. Položenie finálnej vrstvy

Na záver zasypte dlaždice vrstvou jemného štrku (frakcie cca 1 cm, výška vrstvy cca 10 cm), ktorý je pohodlnejší na došľap, alebo hrubšou vrstvou hrubozrnného piesku. Materiály nespôsobujú prašnosť a zároveň spevnia spodnú vrstvu podložia. Drobné kamienky a zrnká piesku zapadnú medzi hrubozrnný štrk.

V oboch prípadoch počítajte s tým, že organický materiál časom zľahne alebo ho kone roznesú po okolí a bude potrebné vrchnú výplň medzi dlaždicami dosypávať.

TIP: Pokiaľ plánujete postaviť koňom aj útulný prístrešok, nezabudnite, že musíte svoj úmysel vopred ohlásiť stavebnému úradu. Pri priestorovo náročnejších príbytkoch sa možno nezaobídete bez stavebného povolenia. Vopred sa informujte, aké podmienky je potrebné splniť predtým, ako začnete stavať.

Údržba stajňovej dlažby

Hoci sú stajňové dlaždice vyrobené z plastu, ktorý odolá nepriaznivému počasiu a do značnej miery tiež chemickým vplyvom, občasnej údržbe sa nevyhnete, najmä pokiaľ ide o čistenie konského trusu.

V letných dňoch, kedy sa kone zdržujú prevažne na pastve, stačí stajňovú dlažbu opláchnuť prúdom vody. Odstránite z povrchu nahromadené nečistoty a dlaždice na slnku rýchlo oschnú. Vďaka tomu udržíte dlaždice v dobrom stave a koňom poskytnete vítaný komfort, aby sa mohli na pozemku pohybovať i v období jesenných čľapkaníc.

Chcete si ušetriť námahu pri údržbe konského výbehu a zároveň dopriať svojím zvieratám dostatok pohybu bez obáv o ich pohybový aparát? Prečítajte si o ďalších výhodách stajňovej dlažby Geopave PADD alebo kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám s výberom riešenia pre vaše výbehy pomôžu.

Vaše dotazy

Náš profesionálny personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použitia ponúkaných výrobkov.

Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
alebo nechajte na seba kontakt a my Vám zavoláme
Kliknutím na „Odoberať“ vyjadrujete súhlas so spracovaním e-mailu podľa našich zásad spracovanie osobných údajov.

Žiadna otázka nebola nájdená. Spýtajte sa ako prvý.

Potrebujete poradiť? Neviete, ktorý produkt vybrať? Akú variantu? Nestrácajte čas samoštúdiom informácií na internete. Náš profesionálni personál Vám pomôže s výberom a vysvetlí všetky spôsoby a postupy použití ponúkaných výrobkov. Poslať otázku

Blog

Recenzia: 7 najlepších skleníkov pre rok 2024

Uvažujete nad kúpou nového skleníka, v ktorom si vypestujete zásobu čerstvého ovocia a zeleniny? Ak sa nechcete v nekonečnej ponuke rôznych modelov skleníkov na trhu stratiť, čítajte ďalej. 🙋‍♂️ Pripravili sme pre vás zoznam siedmich najlepších záhradných skleníkov, vrátane hodnotenia od pestovateľov, ktorí si skleník už zaobstarali.

Jutové a kokosové geotextílie a ich využitie (aktualizované)

Potrebujete ochrániť svah proti erózii? Inštalácia protieróznych rohoží alebo sietí je skvelým riešením. O spevňovaní povrchu svahov pomocou prírodných materiálov sa viac dozviete v tomto článku.

Spevnenie brehu: Objavte účinné a ekologické riešenie

Preteká okolo vášho pozemku rieka alebo potok a obávate sa, že divoká voda jedného dňa odnesie časť vášho pozemku? Prečítajte si, ako spevniť breh vodného toku aj inak ako guľatinou alebo tvárnicami. 
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00
Cookies pomáhajú Vám i nám

My, GEOMAT s.r.o., oceníme Váš súhlas s použitím súborov cookies, aby sme Vám mohli spríjemniť nakupovanie na našom webe, uľahčiť Vám celý rad krokov pri nákupe a sami sa mohli stále zlepšovať. Kliknutím na tlačidlo „Áno, v poriadku“ súhlasíte s uložením cookies do Vášho prehliadača, vďaka ktorým využijete potenciál webu naplno. Podrobnosti nájdete na stránke „Informácie o cookies“.