+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako vybrať správnu záhradnú textíliu alebo geotextíliu

Viete na čo je ktorá textília najvhodnejšia a ako najlepšie ju využiť?

Rôzne typy, rozdielne použitie

Geotextílie používame v stavebníctve, poľnohospodárstve aj v záhradníctve. Ale vieme, na čo je ktorá najvhodnejšia, a ako najlepšie ich využiť? Práve to, z akého materiálu a akým spôsobom je geotextília vyrobená, predurčuje spôsob jej použitia a jej životnosť.

Na výrobu sa používajú plasty, recyklovateľné aj prírodné materiály. Z polymérov sa na výrobu používa polypropylén (PP) a polyester (PET), ktoré sú odolné voči klimatickým podmienkam, plesniam i UV žiareniu a rozkladajú sa veľmi pomaly. Prírodné materiály ako kokos, juta, a tiež recyklovateľný polymér kyseliny mliečnej (PLA), sa po niekoľkých sezónach pôsobením klimatických podmienok rozložia. Po svojom rozklade nezanechajú žiadne toxické látky, naopak pôsobia ako hnojivo.

 

Celoročný pomocník na záhrade

Na jar, keď vysádzame rastliny na záhradu, ale aj do skleníkov, nás trápia prízemné mráziky. V lete môže slnko páliť tak, že nám rastliny a úrodu poškodí. Rovnako tak prívalové zrážky s krúpami a silný vietor. Na jeseň chceme opäť rastliny ochrániť pred prvými mrázikmi, aby ešte dozrela posledná úroda. Všetky tieto problémy vyrieši biela netkaná textília, ktorá dostatočne udržuje teplotu, prepúšťa svetlo a vlahu, a tak naše rastliny chráni a urýchľuje ich rast.

 

Okrasné záhony a mulčovanie

Pri zakladaní okrasných záhonov je výhodné použiť mulčovanie. Teda podsypanie či podloženie rastlín vrstvou, ktorú nedokážu prerásť iné, nežiaduce rastliny. Zbavíme sa tak buriny bez použitia herbicídov. K mulčovaniu sa používa kôra alebo prírodné rohože.

Práve pod mulčovaciu kôru sa inštalujú geotextílie, ktoré zabránia prerastaniu buriny a vzájomnému miešaniu kôry a kvalitnej rašeliny s miestnou zeminou. K tomu sa hodia geotextílie, ktoré majú vyššiu gramáž a sú čierne alebo tmavé.

Prírodné mulčovacie rohože sú vhodnejším riešením na strmšie záhony, z ktorých by sa kôra splavovala. Súčasne rohože poskytnú svahu dočasnú protieróznu ochranu, pokiaľ vyrastú rastliny. V ponuke sú aj varianty s trávnym semenom.

Spevnené plochy na záhrade

Pieskovisko, chodník, príjazdová cesta, nadzemný bazén, drenáž ... U každého z týchto objektov je praktické použiť tkanú geotextíliu s vyššou gramážou, ktorá oddelí zeminy rôznych vlastností, ale súčasne zostane priepustná pre vodu.

Na pieskovisku a pod bazénom zabráni prenikaniu zeminy a prerastaniu burín. Tým znížime náročnosť údržby. Tiež ju môžeme použiť na prikrytie pieskoviska a vyhnúť sa nepríjemným návštevám mačiek. Inštalácia takej geotextílie zabráni vytláčaniu mäkkého podložia a dokáže vyrovnať povrch. Je tak ideálna do podložia príjazdových ciest a chodníkov, kde naviac vďaka svojej priepustnosti zabráni tvorbe kaluží.

Správna voľba

Skôr ako si výrobok zakúpite, je dobré zvážiť, čo od neho očakávate. S výberom správneho výrobku Vám pomôže tabuľka, kde je výber z nášho sortimentu priradený k najčastejším spôsobom použitia a je uvedená aj životnosť jednotlivých variantov.

Tenké textílie do 50 g / m2 sú vhodné na ochranu rastlín pred mrazom a na jar na urýchlenie ich rastu. Od 50 g / m2 už sa jedná o výrobky pre mulčovanie alebo pre oddelenie materiálov rozdielnych vlastností (napr. pod dlažbou). Ak potrebujete odolnejšie geotextílie, potom sa jedná o geotextílie s gramážou okolo 150 g / m2. Výrobky z prírodných materiálov a s vysokou gramážou sú vhodné na mulčovanie a protieróznu ochranu.

 

Na čo ju použiť

Životnosť

[roky]

Názov

Gramáž

[g/m2]

Počet m2 v balení

Ochrana pred mrazom, slnkom aj hmyzom a urýchlenie rastu rastlín

2-5

Agrotex N

17, 19

8-160

Mulčovanie v kombinácii s kôrou

2-5

Agrotex N

50

11-320

Mulčovanie

2-3

Geomat K-J EKO

350

36 nebo 72

3-5

Agrotex EKO

160

50-200

> 10rokov

Hobby+

100

21

Oddelenie vrstiev, ochranná a separačná vrstva

> 10rokov

Hobby

100

20

> 10rokov

Hobby+

100

21

> 10rokov

Geomatex RPES

200-500

100 nebo 200

Protierózna ochrana svahov

2-3

Geomat K-J EKO

350

36 nebo 72

3

Geomanet K,J

400-900

61-100

Produkty uvedené v článku

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00