+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako chrániť stromčeky pred okusom?

Má na vašu stromovú výsadbu zálusk divoká zver? Poradíme vám, ako chrániť kmene proti okusovaniu, aby mladé stromčeky zdarne prežili zimné obdobie.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Ako chrániť stromy pred ohryzom?

Srny alebo zajaci sa ľuďom väčšinou vyhýbajú, ale v priebehu zimy sa kvôli hladu vydávajú aj do blízkosti ľudských obydlí. Pri hľadaní potravy však dokáže zver na pozemku napáchať značné škody. S týmito problémami bojoval aj pán Milan, ktorý sa na nás obrátil s prosbou o radu.

Otázka:
Dobrý deň, vysadil som na jeseň v záhrade nové stromčeky, ale chodí mi na nich lesná zver. Poradíte mi, ako im v tom zabrániť? Ďakujem vopred za odpoveď.

Návrh riešenia:
Existuje niekoľko možností ako stromčeky pred hladovými útokmi zvierat ochrániť: od rôznych plašičov, cez oplotenie až po chemickú ochranu. Každý spôsob má svoje pre a proti. Pozrime sa na nich bližšie.

1. Plašiče

Prvým spôsobom, ako zabrániť divokej zveri v okusovaní mladých stromčekov, je použitie plašičov: prúžkov zo staniolu, alobalu alebo napríklad CD nosičov na špagáte, ktoré odrážajú svetlo. Na niektorých pozemkoch dokonca výsadbu "strážia" podomácky vyrobení strašiaci.

S týmto riešením sa stretnete tiež vo viniciach alebo v sadoch, kde majú plašiče odradiť vtáky od nežiadúceho zberu dozrievajúcich plodov. Táto metóda býva vcelku účinná – pokiaľ si operence a lesná zver na predmety nezvyknú a pri cestách za potravou ich prestanú brať na vedomie.

Strašák na poli

2. Chemické prostriedky

Nátery a rôzne postreky odradia zvieratá od okusovania stromčekov, pri ich aplikácii je však na mieste istá obozretnosť. Je vhodné používať prostriedky na báze prírodných látok (imitujúci pach zvierat alebo človeka). Pokiaľ použijete nadmieru agresívne prostriedky, zvieratá síce odlákate, ale nebezpečné látky môžu poškodiť mladé rastlinky alebo kontaminovať pôdu.

Ďalej je potrebné pamätať, že nátery na kmene alebo repelenty nevydržia naveky. Postupne sa zmývajú a ďalší rok (v tom lepšom prípade) je potrebné postreky aplikovať znovu. Vyššej účinnosti dosiahnete, pokiaľ skombinujete ochranné postreky s mechanickou ochranou, o ktorej sa zmienime vzápätí.

3. Ochrana proti okusu

Pokiaľ za sebou máte výsadbu väčšieho počtu nových stromov, bude najjednoduchšie plochu ohradiť plastovým alebo oceľovým pletivom, ktoré musí byť:

  • dostatočne vysoké – ideálne 1,5 m nad zemou a viac
  • zapustené min. 30 cm do zeme – inak by plot mohli podhrabať drobnejšie živočíchy
  • riadne ukotvené – aby vydržalo poryvy vetra alebo nápor snehu
  • inštalované v dostatočnej vzdialenosti – aby zvieratá neokusovali stromčeky tesne pri plote

V prípade, že vysádzate iba niekoľko ovocných stromčekov na záhrade, je vhodné oplotiť každý stromček zvlášť. Tento spôsob je síce prácnejší, ale máte omnoho väčšiu istotu, že si zvieratá na kôre mladých stromčekov nepochutnajú.

Pre tieto účely záhradkári s obľubou využívajú ochranu kmeňov proti okusu. Jedná sa o plastové rukávce, ktoré jednoducho omotáte aj okolo úzkych kmeňov stromčekov. Vytvorený "tubus" nemusíte upevňovať žiadnym ďalším kusom drôtu.

Plastové pletivo proti okusu je tvarovateľné. Prispôsobí sa tvaru rastlín a tie môžu ďalej nerušene rásť, bez toho že by mali nedostatok vzduchu, vlahy alebo svetla.

Plastová ochrana proti okusu zverou

Vyriešime aj váš problém

Potrebujete poradiť alebo si neviete rady s výberom správneho produktu? Kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám pomôžu nájsť vhodné riešenie pre vašu záhradu alebo stavbu.

Blog

Vyberáme pergolu: TOP pergoly na rok 2022

Ak pomýšľate na kúpu pergoly, je tento článok presne pre vás. Otestovali sme niekoľko dlhodobo žiadaných modelov pergol. Prečítajte si našu recenziu a vyberte si prístrešok na mieru vašej záhrade.

Ako vybrať záhradný domček?

Aké sú výhody záhradného domčeku a ako postupovať pri jeho výbere? Poradíme, čo pri nákupe zohľadniť, aby ste boli so svojou voľbou spokojní.

Január v skleníku: Ako sa pripraviť na novú sezónu?

S príchodom januára nastal čas začať plánovať tohtoročnú sezónu. Majitelia skleníku nemusia čakať až do príchodu jari, ale môžu sa do príprav pustiť už teraz. Poradíme vám, na čo by ste pri údržbe skleníku nemali zabudnúť.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00