+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Z vašich otázok: Ako spevniť svah, kde behá pes?

Premýšľate o úprave svahu na záhrade, ale plány vám komplikujú hyperaktívni štvornohí maznáčikovia? Poradíme, aké riešenie je v takýchto prípadoch možné použiť.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Spevnenie svahu, na ktorý má prístup pes: ako na to?

Upravený záhradný svah a rozjašený pes pobehujúci všade okolo nejdú vždy dohromady. Podobný problém riešila pani Magda, ktorá nám zaslala nasledujúcu požiadavku:

Otázka:
Dobrý deň, chceme pokryť svah za záhradou mulčovacou kôrou, svah je strmý asi 35°. Potrebujeme niečo, aby sa kôra nezosúvala po svahu dolu. Po svahu navyše pobehuje náš pes, ktorý je veľmi aktívny. Môžete nám pomôcť? Ďakujem, MH.

Návrh riešenia:
Pokiaľ nie je svah príliš strmý, použite kokosovú sieť Geomanet K EKO 400g. Sieť je možné použiť pre daný sklon svahu a veľkosť ôk je cca 3,5 cm, lepšie zachytí mulčovaciu kôru. Pri kokosových sieťach s vyššou gramážou sú oká už príliš malé, kôra by po nasypaní neprepadla skrz.

Pokiaľ nechcete (alebo nemôžete) zabrániť psovi v prístupe na svah, nevyhnete sa tomu, že kúsky mulčovacej kôry rozhrabe. Samotná štiepka je organický materiál, ktorý podlieha rozkladu a zľahne. Najmä po silnejších dažďoch, ktoré časť kôry splavia k päte svahu, bude občas potrebné štiepku dosypať.

Svah s mulčovacou kôrou

Ako spevniť svah s výsadbou tují, po ktorom pobehuje fena?

Ešte komplikovanejší problém riešila pani Jana, ktorá sa na nás obrátila s nasledujúcou otázkou:

Otázka:
Potrebujeme nejakú geotextíliu na svahovitý terén, sklon 30°. budú tam posadené tuje. Terén pod nimi by sme chceli vysypať kamienkami rozmeru 1 až 1,5 m. Chceli by sme zabrániť rastu trávy a tiež aby sa kamienky nezosúvali. K zosuvu bude ešte prispievať pes, ktorého vlastníme a je pomerne hyperaktívny. Boli by sme radi, aby to bolo bez údržbové, pokiaľ možno tak naveky.

Návrh riešenia:
Na upravený svah položte najskôr netkanú textíliu Agrotex N50g, ktorá zabráni rastu trávy. Pokiaľ ide o protieróznu ochranu, nebudú v tomto prípade vhodné siete z prírodných materiálov, ktorých funkčná životnosť sa pohybuje v rádoch 12–36 mesiacov.

S ohľadom na sklon svahu a požiadavku na „bezúdržbovosť“ prichádza do úvahy trvalá protierózna ochrana – geobunky.

Pre daný sklon sú najvhodnejšie geobunky 38/100 (38 buniek na m², výška 100 mm, resp. 10 cm), ktoré je však potrebné vysypať väčším množstvom štrku. Pokiaľ také množstvo materiálu nemáte, zvoľte geobunky vo variante 38/50.

TIP: Pozrite sa, aké sú výhody geobuniek a ako postupovať pri ich výbere.

Natiahnuté pásy vyplníte kamienkami. Pokiaľ bude po svahu behať pes, bude možné kamienky jednoducho prihrnúť hrabľami na svoje miesto. Geobunky sa inštalujú od vrchu nadol potom, čo sa ukotvia do pripraveného zemného zámku. Na ukotvenie použite skoby dĺžky 30 cm.

Naveky nevydrží žiadne riešenie, ale geobunky majú za vhodných podmienok životnosť min. 20–25 rokov, netkaná textília má životnosť aj 10 a viac rokov.

Spevnenie svahu s mulčovacou kôrou

Vyriešime aj váš problém

Potrebujete poradiť alebo si neviete rady s výberom správneho produktu? Kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám pomôžu nájsť vhodné riešenie pre vašu záhradu alebo stavbu.

Produkty uvedené v článku

Blog

Vyberáme pergolu: TOP pergoly na rok 2022

Ak pomýšľate na kúpu pergoly, je tento článok presne pre vás. Otestovali sme niekoľko dlhodobo žiadaných modelov pergol. Prečítajte si našu recenziu a vyberte si prístrešok na mieru vašej záhrade.

Ako vybrať záhradný domček?

Aké sú výhody záhradného domčeku a ako postupovať pri jeho výbere? Poradíme, čo pri nákupe zohľadniť, aby ste boli so svojou voľbou spokojní.

Január v skleníku: Ako sa pripraviť na novú sezónu?

S príchodom januára nastal čas začať plánovať tohtoročnú sezónu. Majitelia skleníku nemusia čakať až do príchodu jari, ale môžu sa do príprav pustiť už teraz. Poradíme vám, na čo by ste pri údržbe skleníku nemali zabudnúť.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00