+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Využitie kokosového substrátu (kokosové bloky, tehly atď.)

Kokosový substrát sa používa na výsev rastlín, hydroponické pestovanie alebo ako prímes v miešanom substráte (napr. zo zeminou, perlitom ai.). Aké sú jeho prednosti?

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Ako použiť kokosový substrát?

Možnosti využitia kokosových orechov sú veľmi široké. Asi ako prvé si vybavíme využitie kokosového mlieka alebo dužiny v potravinárstve. Ale čo zostávajúce časti kokosového orechu? Hocikto by ich považoval za odpad, ale i zvyšné časti sa dajú skvelo zužitkovať. Jedná sa hlavne o vlákna, ktoré sú súčasťou ochranného obalu kokosov.

Kokosové vlákno nachádza svoje využitie v ďalších odvetviach. Najčastejšie sa s nimi stretávame vo forme protieróznych kokosových rohoží, sietí a textílií, ktoré sú ideálne na spevnenie svahov. Ďalej sa používajú pri výrobe kief alebo lán. V súčasnej dobe sa dostáva do povedomia využitie kokosových vlákien vo forme kokosového substrátu.

Kokosový substrát Coir Block

Ako sa kokosový substrát vyrába?

Kokosové vlákna sú len jednou časťou surových kokosových orechov. Aby sme vlákna získali, je nutné šupky kokosu namáčať tak dlho, dokiaľ sa vlákna úplne od šupky neoddelia. Potom dôjde k ich vyčisteniu, triedeniu podľa veľkosti.

Najčastejšie sa pracuje so zrelými kokosovými orechmi tmavo hnedej farby. Pokiaľ využijeme nezrelé (zelené) kokosy, získame tzv. biele vlákna, ktoré sú mäkšie a jemnejšie. Kokosové vlákna sa nakoniec na substrát nepoužijú, vyrábajú sa z nich kokosové siete a rohože.

Orechy na výrobu kokosového substrátu

Na výrobu kokosového substrátu sa využíva dužina, ktorá sa nachádza medzi vyššie spomínanými vláknami. Táto dužina (dreň) sa vymyje, tepelne upraví, preoseje, roztriedi a zbaví veľkých častíc.

Nakoniec sa dreň lisuje do kompaktných blokov alebo tehiel. Tie je nutné pred použitím namočiť, aby napučali – napr. z päťkilového bloku získame po namočení až 60 l vlhkého substrátu.

Kokosové kocky Coir Blog na pestování rastlin

Ako teda využiť kokosový substrát? Ako súčasť zmesí na hnojenie a výživu pôdy. Väčšina komerčne dostupných zmesí na hnojenie v súčasnej dobe využíva rašelinu. Kokosový substrát má ale v tomto odvetví veľký potenciál – je to organický materiál, ktorý je sterilný, a preto odolný voči hnilobe.

Kokosové hnojivo je vhodné na použitie pri výsevoch, ktoré potrebujú dostatočnú výživu. Ďalej sa používá ako doplňujúca zložka pôdy (najčastejšie zmiešaním so zeminovým substrátom), zlepšuje porozitu zeminy, čím dochádza k lepšiemu prevzdušneniu pôdy.

Oproti rašeline majú kokosové kocky vyššiu schopnosť zadržať vlhkosť v pôde, ktorú je možné tiež ľahšie zavlhčiť, pokiaľ je do nej primiešaný kokosový substrát.

Kokosová kocka spolu s kokosovým substrátom v nádobe

Kokosový substrát je možné použiť k modifikácii akéhokoľvek typu pôdy. U ílovitých zemín pomáha uvoľniť štruktúru pôdy a tiež zlepšuje odvodnenie. Naopak u pôdy s vyšším obsahom piesku napomáha ďalšiemu zadržaniu vody.

Prečo je výhodnejšie použiť kokosový substrát namiesto rašeliny?

Aby sme získali rašelinu, je nutné čakať stovky rokov, než ju získame prirodzeným spôsobom. Máme obmedzené zdroje pre ťažbu rašeliny a i tie sa pri súčasnom tlaku k ekologickému prístupu ku krajine prestávajú využívať. Preto sa neustále hľadajú vhodné alternatívy.

Produkcia kokosových orechov má rovnako svoje limity, ale na rozdiel od rašeliny môžeme kokosové orechy zbierať každé dva mesiace. Kokosový substrát má však ešte ďalšie výhody. Zostáva pomerne dlho v pôde, jeho rozklad je pomalší ako u rašeliny. Býva sterilný a neobsahuje žiadne semená buriny.

Všeobecne má kokosový substrát pH pohybujúce sa v rozsahu 5,8 – 6,8 (rašelina má pH 3,5 – 4,5).

Ako sme už spomenuli, kokosové hnojivo zvyšuje vzdušnú porozitu a zadržiava viac vlhkosti. Pôdu s kokosovým substrátom je možné veľmi ľahko navlhčiť aj za suchých podmienok: dobre zadržiava vodu, tým pádom nie je nutné tak často zalievať.

Jednou z mála nevýhod kokosového substrátu je, že má tendenciu zhutňovať sa. Tú môžeme eliminovať starostlivým premiesením so zeminou.

Kokosový substrát ako hnojivo pre rastliny

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00