+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ratanová na balkon alebo Ako sa zbaviť zvedavých susedov?

Umelý ratan sa v posledných rokoch teší stále väčšiemu záujmu, a to dokonca na úkor tradičných materiálov ako je kov alebo drevo. Stále častejšie sa používa tiež ako zástena na plot, na balkón alebo terasu. Aké sú jeho hlavné výhody? To vám prezradíme v dnešnom článku.

Chcete si za pekného počasia užiť posedenie na terase? Alebo sa chcete zbaviť všetečných susedov, ktorí neustále nakukujú, čo sa u vás deje? Nemusíte okolo svojho pozemku stavať betónový plot, za ktorý naviac utratíte majland. Spoľahlivým riešením je inštalácia polyratanovej zásteny na plot, vďaka ktorej si môžete užiť chvíľky ničím nerušeného súkromia.

Čo je to umelý ratan?

Umelý ratan je súhrnné označenie pre syntetické materiály vyrobené zo 100% recyklovateľného polyetylénu. Niekedy sa používa názov syntetický ratan, polyratan alebo technoratan. Nespornými výhodami umelého ratanu sú dlhá životnosť, široká škála ponúkaných farebných odtieňov a výhodná cena.

Vlastnosti umelého ratanu

Tento materiál má vysokú trvanlivosť, veľkú pevnosť a pružnosť a nepodlieha UV žiareniu, dažďu, snehu ani prudkému vetru. Oproti bežnému prírodnému ratanu si udržuje stálu farbu aj pri vystavení priamemu slnku.

Umelý ratan je zdravotne nezávadný, preto nie je potrebné sa obávať vylučovania škodlivých látok. Naviac je plne recyklovateľný a nezanecháva stopy na životnom prostredí. Polyetylén, z ktorého sa umelý ratan vyrába, dobre odoláva nižším alebo naopak vyšším teplotám (cca od -40 až do +40 °C).

Oproti prírodnému ratanu sa pri bežných teplotách nelúpe a nepraská. Vďaky týmto parametrom sa umelý ratan používa stále častejšie pri výrobe balkónových a plotových zásten, záhradného nábytku alebo rôznych dekoratívnych doplnkov. Dôvodom je aj nízka hmotnosť – s nábytkom tak môžete veľmi ľahko manipulovať.

Štýlový design, ktorý nenaruší vzhľad interiéru alebo vonkajších priestorov

Umelý ratan sa veľmi jednoducho natiera – môžete si vybrať farbu, ktorá presne zodpovedá designu vašej domácnosti alebo záhrady. Výsledný vzhľad je takmer k nerozoznaniu od prírodného ratanu.

Ratanové zásteny na balkon v rozličných farbách

Pokiaľ zvažujete kúpu ratanových rohoží na plot, nemusíte mať strach ani z prečnievajúcich okrajov. Ratanové zásteny môžete jednoducho nastrihať nožnicami na požadovaný tvar alebo veľkosť. Aj preto je dnes umelý ratan stále populárnejší.

Údržba je nenáročná a zvládnete ju behom chvíľky

Nábytok alebo rohože z umelého ratanu môžete nechať vonku aj behom zimy. Len v prípade extrémne nízkych teplôt je vhodné predmety uschovať (alebo prekryť napríklad krycou plachtou, aby sneh alebo kryštáliky mrazu nepoškodili povrchovú štruktúru).

V ostatných prípadoch vyžaduje ratan na balkon minimálne nároky na údržbu. Pokiaľ sa chcete zbaviť prachu a iných nečistôt, vystačíte si s teplou vodou a bežným čistiacim prostriedkom (napr. menším množstvom jari). Drobnejšie predmety zľahka otrite jemnou handričkou alebo hubkou na riad.

Čo sa vyrába z umelého ratanu?

Predovšetkým nábytok pod pergolu, terasu alebo záhradu. Medzi žiadaný tovar patria najrôznejšie leňošky, stoličky, sedacie súpravy alebo praktické predmety na pestovanie rastlín (hranty, kvetináče).

S polyratanom sa ale stretnete aj v interiéri, kde sa používa na výrobu košov na bielizeň, úložných boxov apod. Okrem nábytku a drobnejších predmetov sa z umelého ratanu vyrábajú stále žiadanejšie zásteny na balkón alebo pásky na plotové panely. Ratanové rohože perfektne ladia s okolitým prostredím a vytvárajú dokonalé súkromie.

Nemusíte sa preto obávať pohľadov neodbytných susedov. Pokiaľ sa rozhodnete umelý ratan použiť na zatienenie terasy alebo ako clonu na plot, jednoducho sa zbavíte tiež zvedavých pohľadov okoloidúcich na ulici.

Výhody umelého ratanu

  • Odoláva nepriaznivému počasiu (dažďu, snehu a vetru)
  • Udržuje si pôvodnú farbu a nebledne na slnku
  • Nevylučuje zdraviu škodlivé látky
  • Jedná sa o plne recyklovateľný a netoxický materiál
  • Predáva sa v mnohých farebných variantoch
  • Pri údržbe si vystačíte so saponátom a teplou vodou
  • Využíva sa v okrasných záhradách aj bytových interiéroch
  • Priaznivá cena

Chcete sa dozvedieť viac?

Hľadáte elegantný doplnok na svoj balkón alebo záhradu, ktorý vás zbaví nežiaducej pozornosti? Polyratanová rohož môže byť ideálnym riešením. Pokiaľ potrebujete poradiť s výberom alebo sa chcete opýtať na čokoľvek ďalšieho, ozvite sa nám. Radi vám poradíme.

Alebo je pre vás polyratan jasnou voľbou? Prehliadnite si našu ponuku balkonových zásten a vyberte si umelý ratan presne na mieru vášmu domu.

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00