+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Protikoreňová fólia zabráni rozrastaniu koreňov

Korene stromov dokážu v infraštruktúre napáchať značné škodyProtikoreňové fólie sa inštalujú proti rozpínavosti rastlín. Umožňujú výsadbu stromov v blízkosti chodníkov a ciest. Neovplyvňujú životné prostredie a šetria výdaje na prípadné opravy stavieb a konštrukcií. 

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Rýchlo rastúce korene dokážu urobiť čiaru cez rozpočet obecným zastupiteľom aj nadšeným záhradkárom. Ľahko poškodia kanalizačné potrubie alebo narušia stabilitu mestské infraštruktúry. 

Neskoršie opravy škôd sa môžu vyšplhať do tisícov eur. Podľaamerickej štúdie uverejnenej v roku 1997 sa len v Kalifornii pohybujú náklady na opravy chodníkov a vozoviek, poškodených koreňmi stromov, v priemere okolo 135 miliónov dolárov ročne. 

V dôsledku týchto problémov často dochádza k úplnému odstraňovaniu vegetácie z miest. Existuje všakspôsob, ako predchádzať poškodeniu infraštruktúry a súčasnezabrániť úbytku zelene v zastavaných oblastiach.

Približne od 70. rokov minulého storočia sa vo väčšej miere rozšírilo použitie protikoreňových fólií, ktoré môžu tieto nepríjemnosti pomôcť vyriešiť.

Mestka vysadba bez protikoreňovej fólie

Protikoreňová bariéra a jej využitie 

Protikoreňová fóliausmerňuje rast koreňov rastlín, najmä bambusov a stromov. Zabraňuje tak ich agresívnemu rozrastaniu. Zároveň šetrí životné prostredie.  Najčastejšie sa ale využíva ako ochrana pred narušením 

  • inžinierskych sietí, 
  • ciest, príjazdových ciest, chodníkov, 
  • základov budov a pivníc, 
  • jazierok alebo bazénov. 

Účinné riešenie (nielen) pre milovníkov bambusov

Pokiaľ patríte medzi nadšených pestovateľov bambusov, nemusíte sa už obávať, že sa vám bambus nekontrolovateľne rozrastie po záhrade. Stačí pred zasadením nainštalovať protikoreňovú zábranu. Minimalizujete tak riziko, že by bambus napáchal škody na vašom, alebo ešte horšie na susednom pozemku. 

Oproti menej účinným riešeniam, akými sú napríklad narezané plechy alebo linoleum, má protikoreňová zábrana rad výhod: nepodlieha mrazu ani UV žiareniu. Zároveň je dostatočne pevná, aby ju rastlina "neprepichla". A naviac ju môžete použiť tiež ako palisádu.

Koreny stromu pod cestou pre chodcov

Inštalácia protikoreňovej fólie [Video]

Bariéru proti koreňom zvládnete položiť vlastnými silami. Pre usmernenie koreňového systému vysadenej vegetácie je vhodná najmäkruhová inštalácia fólie, kedy je membrána omotaná v zemine okolo stromu. Bariéra ale nesmie byť aplikovaná príliš blízko rastliny, lebo málo priestoru pre rast koreňov vedie k zníženiu jej stability. 

Pokiaľ potrebujete zmeniť rozmery záhradnej fólie, stačí ju rozrezať na požadovanú veľkosť. Zábrany sa dodávajú v praktických rolkách, ktoré sú jednoduchšie na prepravu a následnú manipuláciu. 

Praktickú ukážku, akprotikoreňovú fóliu nainštalovať, vidíte na videu nižšie. 

Čo si z článku vziať? 

Ako v mnohých iných prípadoch, aj tu platí, že najúspornejším riešením je včasná prevencia. Systém regulácie koreňov využijete pri novej výsadbe a po orezaní koreňov.  

Hlavné výhody a funkciprotikoreňovej fólie 

  • Bráni nekontrolovanému rastu koreňov – umožňuje pestovať rozpínavejšie rastliny, bez toho aby spôsobili škody na jestvujúcej vegetácii. 
  • Chráni výstavbu – zabraňuje škodám a šetrí náklady spojené s opravami potrubí, budov a komunikácií. 
  • Neobsahuje toxické látky – nekontaminuje pôdu a šetrí životné prostredie. 
  • Odoláva UV žiareniu, kyslým dažďom, mrazu aj hnilobe – má dlhú životnosť a udržuje si pôvodné vlastnosti aj po inštalácii. 

Protikoreňová bariéra pomáha zachovať pekný vzhľad a hodnoty dospelých stromov. Menšia počiatočná investíciamôže ušetriť mnoho problémov do budúcna.

Pokiaľ sa chcete opýtať na čokoľvek ďalšieho, neváhajte kontaktovať našich špecialistov, ktorí vám radi pomôžu nájsť riešenie aj pre vašu záhradu. 

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00