+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Pokládka zatrávňovacej dlažby krok za krokom

Potrebujete spevniť príjazdovú cestu pre pojazd automobilom? Alebo chcete na záhradke vytvoriť chodníčky, po ktorých sa môžete bez obáv prechádzať, a naviac nebudú vidieť pod zatrávneným povrchom? Tieto problémy vám vyrieši pokládka vegetačnej dlažby.

Pokládka zatrávňovacej dlažby krok za krokom

Potrebujete spevniť príjazdovú cestu pre pojazd automobilom? Alebo chcete na záhradke vytvoriť chodníčky, po ktorých sa môžete bez obáv prechádzať, a naviac nebudú vidieť pod zatrávneným povrchom? Tieto problémy vám vyrieši pokládka vegetačnej dlažby.

Kedy začať premýšľať o pokládke trávnych dlaždíc?

Pohľad na rozjazdený trávnik dokáže úplne pokaziť dojem z vašich vonkajších priestorov. V daždivom počasí sa môžete na rozbahnenom teréne pošmyknúť a zašpiniť si nové šaty, alebo sa dokonca poraniť.

Riešením pritom nemusia byť len betónové tvárnice, ktoré vysušujú povrch a berú rastlinám priestor k  rastu. Poradíme, ako podložie spevniť, aby vydržalo aj prejazd automobilu, bez toho že by ste sa museli každý deň pozerať na polámané steblá trávy.

Zatrávňovacia dlažba má široké uplatnenie v okolí rodinného domu alebo na verejných priestranstvách. Výhodou je jej nižšia obstarávacia cena a dlhá životnosť. Najčastejšie sa tvárnice využívajú pri:

  • spevňovaní plochy pod príjazdovou cestou,
  • spojení vonkajšej komunikácie so súkromným pozemkom (záhradou),
  • výstavbe detských ihrísk,
  • budovaní parkovísk, heliportov, koľajísk,
  • dekoratívnom spevnení svahov apod.

Pokládku trávnych dlaždíc zvládnete aj svojpomocne. Ako na to?

1. Zmerajte miesto pokládky

Najskôr dôkladne zmerajte a vyznačte plochu, na ktorej budete trávne dlaždice inštalovať, aby ste získali predstavu o tom, koľko budete potrebovať materiálu. Dĺžku zatrávňovacích panelov môžete ľubovoľne upraviť, napr. pomocou uhlovej brúsky (flexy) s kotúčom vhodným na plasty alebo píly na rezanie betónu.

2. Pripravte zeminu na pokládku dlaždíc

Pred inštaláciou vegetačnej dlažby je nutné pozemok upraviť. Odoberte zeminu do hĺbky 20 cm, aby dlaždice nevyčnievali nad okolitý povrch. Nemusíte objednávať ťažkú techniku. K odstráneniu vám postačí aj obyčajný rýľ.

Množstvo odobranej zeminy sa odvíja od dvoch faktorov: únosnosti a druhu pôdy. Pri štandardnom podloží je vhodné odstrániť 20–30 cm zeminy, pri ťažších ílovitých pôdach 30 cm. Zeminu musíte zrovnať s terénom: nerovnosti by vám neskôr zbytočne sťažili sekanie trávy.

Pokládka zatravňovacích dlaždic prvý krok

3. Zhutnite terén

Zeminu zhutnite (napr. valcom) a znovu sa uistite, že je pripravená plocha v rovine. Pre tieto účely použite vodováhu a obyčajné drevené dosky. Sklon výkopu by nemal byť väčší ako u priľahlého terénu. Pri stavbe parkovacieho státia by sklon nemal presiahnuť 5%.

Pokládka zatravňovacích dlaždic druhý krok

4. Položte stavebnú geotextíliu (nepovinné)

Pokiaľ chcete zabrániť prerastaniu buriny na príjazdovej ceste, môžete na zhutnený terén nainštalovať geotextíliu a na ňu (opäť zhutnenú) hlinu. Pokiaľ máte v pláne spevňovať mierny svah, pokladajte materiál v smere spádu.

TIP: Zvoľte geotextíliu, ktorá vydrží väčšie zaťaženie a odoláva pôdnym procesom. Vhodná je napríklad netkaná geotextília Geomatex RPES s gramážou 300g.

5. Navezte materiál

Na pripravený terén navozte a rozhrňte štrkopiesok (frakcie 5/32 alebo 5/63) o výške asi 20 cm. Zásyp poriadne zhutnite.

6. Pridajte zarovnávaciu vrstvu

Zarovnávacia vrstva štrkopiesku by mala byť vysoká asi 4 cm. Materiál znovu zhutnite a zarovnajte. Na túto vrstvu položíte trávnu dlažbu.

Pokládka zatravňovacích dlaždic tretí krok

7. Inštalácia vegetačnej dlažby

Pokládka trávnej dlažby sa vykonáva celoplošne od najvyššie položeného miesta k najnižšiemu. Tvárnice sa spájajú "zacvaknutím" do pripravených zámkov. Na zámkoch nájdete orientačné značky určujúce smer pokládky. Pri spájaní zámkov držte dlaždice zošikma.

Pokládka zatravňovacích dlaždic čtvrtý krok

8. Vegetačnú dlažbu zasypte zeminou

Položené tvárnice vyplňte zeminou s dostatočným množstvom humusu a na záver pridajte trávne osivo. Rastúca tráva tvárnice postupne skryje a vytvorí dokonalú ilúziu prírodného povrchu.

Pokládka zatravňovacích dlaždic piaty krok

Ako položiť zatrávňovaciu dlažbu? [Video]

Pokiaľ chcete vidieť realizáciu pokládky trávnych dlaždíc v praxi, pozrite si video návod nižše.

Pýtate sa, odpovedáme: Najčastejšie otázky pri pokládke trávnej dlažby

Záujemci o zatrávňovacie dlaždice sa na nás obracajú s rôznymi otázkami. Odpovede na najčastejšie otázky sme pre vás spísali do prehľadného súhrnu nižšie.

1. Neprasknú dlaždice pod váhou auta?

Zatrávňovacie dlaždice sú dostatočne pevné (používajú sa aj na núdzové prístupové cesty pre hasičské vozy). Pojazd osobného automobilu tvárnice nezdeformuje ani inak nepoškodí. Pokiaľ aj napriek tomu k praskaniu dochádza, je väčšinou na vine nízka únosnosť podložia. Preto sa uistite, že pred pokládkou dlažby je povrch dostatočne zhutnený.

S dlaždicami sme vykonali vlastný záťažový test: položili sme ich na poľnú cestu a (neukotvené) niekoľkokrát prešli osobákom. Aj pri vyššej rýchlosti si tvárnice zachovali pôvodný tvar.

2. Nepoškodí tvárnice mráz?

Vegetačná dlažba sa vyrába z trvanlivého materiálu, ktorý odoláva nízkym teplotám, a to až do -50 °C. Bežné zimné mrazy bežne vydržia bez úhony.

3. Môžem položiť zatrávňovaciu dlažbu do svahu?

Áno, ale záleží na jeho sklone. Ponúkané zatrávňovacie dlaždice sú vhodné do svahu so sklonom do cca 10°.

4. Nebudú tvárnice na mokrom (zamrznutom) povrchu podklzovať?

Problémom je nesprávna výška zeminy pri pokládke dlažby. Pokiaľ zásyp presahuje cez okraj dlaždíc, postupne sa "vyjazdí". Pri nižších teplotách povrch namŕza (dlaždice nevynímajúc). Pneumatiky sa opierajú iba o stenu dlaždice a potom môžu podklzovať.

Pokiaľ vyplníte dlaždice potrebným množstvom zeminy, nebudú vás obmedzovať v jazde alebo chôdzi ani v zimnom počasí. Zásyp musí dosahovať k vrchnej hrane tvárnic. Nasypanú zeminu odporúčame prehutniť.

Zatrávňovacie tvárnice se zeminou

5. Nemôžu si na dlaždiciach podvrtnúť nohu deti alebo domáci miláčikovia?

Veľkosť buniek je cca 60 mm. Pokiaľ dlažbu vyplníte dostatočným množstvom zeminy (hlinou alebo štrkom), nehody ako zvrtnutie končatiny alebo "zapadnutie" do otvorov medzi dlaždicami nehrozia. Preto sa vegetačná dlažba často využíva na spevnenie povrchu na detských ihriskách.

6. Potrebujem pri inštalácii neviditeľné obrubníky?

Pri výstavbe príjazdovej cesty sa zatrávňovacie panely zapúšťajú do povrchu, obrubníky nepotrebujete. Pokiaľ si chcete na záhrade postaviť cestičku, môžete plastové obrubníky použiť, aby ste zamedzili prerastaniu trávy

7. Ako na zatrávnenej ploche vyznačiť miesta na parkovanie, aby ich videli aj prichádzajúci vodiči?

Automobilové státia môžete vyznačiť parkovacími bodmi, ktoré umiestnite do otvorov tvárnic. Jednoducho tak vyznačíte vodičom smer alebo miesto, kde môžu zaparkovať.

8. Na akých miestach nie sú dlaždice vhodné?

Na miestach, kde sa často pohybujú vozíčkari alebo ženy na vysokých podpätkoch.

Chcete sa dozvedieť viac? Prečítajte si náš článok o výhodách (i nevýhodách) vegetačnej dlažby. Alebo kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám radi poradia alebo pomôžu s výberom dlaždíc.

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00