+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Na čo slúži kokosové válce?

Využitie protierózne a splach zachytávajúcich kokosových valcov.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Ako kokosové válce použít?

Kokosové vojne sa využívajú predovšetkým na spevnenie brehov, ktoré sú ohrozené eróziou a súčasne tvorí základ pre ďalší rast rastlín. Môžeme nimi obmedziť vlny v potokoch a riekach a tým podporiť rast vodných rastlín.

Môžeme ich využívať aj pre novo budované alebo narušené svahy, omotať okolo odvodňovacie rúry vpustov a použiť ako kontrolný prehradenie na svahoch pri trávnych vodných ciest.

Kokosové válce sú ideálne aj pre rehabilitáciu zelene po lesných požiaroch, v bioinženýrských projektoch, stavbách zjazdoviek a tratí lyžiarskych vlekov, pri výstavbe diaľničných a železničných násypov, plynovodov, banskej činnosti, na skládkach, pri zmierňovaní mokradí, pri výstavbe priehrady, záchytných rybníkov a veľa ďalšieho využitia.

Kokosové válce pri brehu rieky

Aplikácia kokosových valcov

Kokosové vlákna sú napchaté do sieťového obalu a tým tvorí pevný a zároveň tvarovateľný komponent. Aplikácia je jednoduchá a nie je väčšinou potrebné žiadne ďalšie nástroje.

Valce sa položí po vrstevnici a natlačia čo najviac na seba a previažu medzi sebou povrazom. Do terénu sa kotví drevenými kolmi. Ďalšou formou ukotvenie môže byť obsyp zeminou, štrkom či kamením. V stojatej vode sa dajú umiestniť priamo na hladinu a pomáhajú redukovať vlny a podporiť sedimentáciu a rast vegetácie.

Okrem toho sa používajú v mnohých ďalších realizáciach:

  • v bioinžinierskych projektoch,
  • pri výstavbe zjazdoviek a lyžiarskych vlekov,
  • na zmiernenie dopadov na mokrade,
  • pri výstavbe priehrad, retenčných rybníkov atď.

Vlastnosti kokosových valcov

Kokosové vojne poskytujú živiny okolitým rastlinám a umožňujú im hlboké zakorenenie. Nevyžadujú žiadne chemické ošetrenie. Prepúšťa vzduch i vodu. Majú vysokú pevnosť v ťahu, ktorá chráni silne naklonené plochy u tokov.

bezpečné aj pre voľne žijúce zvieratá. Produkt je vyrobený z kokosových vlákien a časom sa rozpadne na organickú hmotu. Po rozklade pôsobí ako kompost. Pre vlastné vegetačné spevnenie valca je možné využiť okolitých rastlín.

Kokosové vojne sa môžu použiť aj ako dočasné estetické ohraničenie požadovaných miest. Navrhnuté sú s životnosťou od 2 do 5 rokov.

Kokosové válce

Blog

Vyberáme pergolu: TOP pergoly na rok 2022

Ak pomýšľate na kúpu pergoly, je tento článok presne pre vás. Otestovali sme niekoľko dlhodobo žiadaných modelov pergol. Prečítajte si našu recenziu a vyberte si prístrešok na mieru vašej záhrade.

Ako vybrať záhradný domček?

Aké sú výhody záhradného domčeku a ako postupovať pri jeho výbere? Poradíme, čo pri nákupe zohľadniť, aby ste boli so svojou voľbou spokojní.

Január v skleníku: Ako sa pripraviť na novú sezónu?

S príchodom januára nastal čas začať plánovať tohtoročnú sezónu. Majitelia skleníku nemusia čakať až do príchodu jari, ale môžu sa do príprav pustiť už teraz. Poradíme vám, na čo by ste pri údržbe skleníku nemali zabudnúť.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00