+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Ako vyčistiť odkvapy od napadaného lístia?

Padajúce lístie dokáže v odkvapoch narobiť peknú neplechu. Poradíme vám, ako odkvapy vyčistiť, aby ste nemuseli riešiť problémy so zavlhnutým murivom alebo vytopeným podkrovím.

Čo sa v článku dozviete? Kliknite na kapitolu a prečítajte si, čo vás práve zaujíma

Padajúce lístie dokáže v odkvapoch narobiť peknú neplechu. Upcháva zvody a vpuste a zabraňuje odtoku dažďovej vody. Voda z hrdzavej rúry začne ľahko zatekať do domu. Sanácie základového muriva alebo vytopeného podkrovia nás potom môže vyjsť na nemalé peniaze. Pritom existuje jednoduché riešenie, ako sa týmto nepríjemnostiam vyhnúť. Máme pre vás niekoľko osvedčených nápadov, ako odkvapy vyčistiť a udržať čisté bez zbytočných výdajov za opravy domu.

Čistenie odkvapov: Zbytočnosť, alebo nutnosť?

Počas jesene je na padajúce lístie krásny pohľad, pokiaľ sa ale hromadí v odkvapoch, môže sa razom stať nočnou morou. Zabraňuje odvádzaniu dažďovej vody, čím urýchľuje koróziu odkvapov. Pokiaľ zvádzate dažďovú vodu do sudu alebo napríklad do plastovej nádrže na vodu, tlejúce lístie ju ľahko znečistí.

Preto je vhodné odkvapy aspoň dvakrát ročne vyčistiť, ideálne na jar a na jeseň, skôr ako napadne sneh. Najmä ak bývate blízko lesa alebo máte pri dome vysadené orechy, mali by ste venovať údržbe zvýšenú pozornosť.

1. Ručné čistenie

Ak netrpíte závratmi, postačí vám k údržbe rebrík, lopatka, kýblik a rukavice. Toto riešenie je najlacnejšie, ale tiež najprácnejšie. Môžete si prácu uľahčiť a odkvapy vyčistiť silnejším prúdom vody, ale balansovaniu vo väčších výškach sa nevyhnete. Pritom stačí jediný zlý krok a môžete sa dostať do pekného maléru.

 TIP: Uistite sa, že vaše odkvapy tesnia. Vylejte do nich vodu z kýbľu a počkajte, až odtečie. Pokiaľ voda nikde nepresakuje, môžete pokračovať v čistení. V opačnom prípade bude potrebné odkvapy utesniť.

Čištenie odkvapov od listia a nečistot

2. Špeciálne kefy

Pokiaľ ste menšieho vzrastu alebo potrebujete vyčistiť odkvapové zvody na vyšších domoch, s obyčajným rebríkom si nevystačíte. Pre tieto prípady sa vyrábajú špeciálne upravené kefy s nadstavcom, ktoré sú vhodné aj pre vysoké stavby.

3. Zavolajte profesionálov

Ďalšou možnosťou je využiť služby špecializovanej firmy, ktorej odborníci sa postarajú o údržbu aj likvidáciu odpadu. Počítajte ale s vyššími výdajmi: cena za vyčistenie odkvapov sa môže vyšplhať na 40 až 200 korún za meter štvorcový. Konečná cena sa odvíja nie len od dĺžky odkvapov, ale tiež od ich prístupnosti, celkového stavu apod. Nezabudnite ani na výdaje spojené s výjazdom alebo náklady za opravu poškodených (prederavených) odkvapov.

Odkvap s napadaným listím

TIP: Skontrolujte náklon žľabov: Smerom k budove by mali byť okraje vyššie ako na strane oproti.

Ako ušetriť čas a energiu? Myslite na prevenciu

Nech už sa rozhodnete pre akékoľvek riešenie, možno si nabudúce budete chcieť ušetriť zbytočné problémy. Pokiaľ chcete dlhodobo chrániť odkvapy pred naviatym lístím, zvážte alternatívne riešenie. Tým je použitie mriežky do odkvapu Leaf Protec. Aké sú jej výhody?

  • Zachytáva nafúkané listy, ktoré sú neskôr odviate vetrom preč.
  • Chránia pred šírením plesní a baktérií, ktoré môžu byť pre vodu toxické.
  • Zabraňuje upchávaniu zvodov nečistotami a zatekaniu dažďovej vody.
  • Obmedzujú koróziu, čím predlžujú životnosť odkvapov a šetria náklady na údržbu.

Ochranné mriežky do odkvapov sa vyrábajú z odolného plastu (polyetylénu), ktorý odoláva UV žiareniu, dažďu aj mrazu. Nepoškodia ju ani padajúce orechy alebo iné plody z koruny stromov.

Inštaláciu mriežky zvládnete svojpomocne. Stačí ju pripevniť pomocou plastových spojok po stranách odkvapu. Nepotrebujete žiadne špeciálne náčinie.

Mriežka do odkvapov v otázkach a odpovediach: Na čo sa najčastejšie pýtate?

Čo najčastejšie zaujíma záhradníkov a majiteľov rodinných domov, pokiaľ príde reč na údržbu odkvapov a použití odkvapových mriežok? Odpovede na tie najpálčivejšie otázky sme pre vás spísali nižšie.

1. Neprepadne cez mriežku do odkvapu ihličie?

Dlhšie ihličie, aké má napríklad borovica, môže mriežkou občas prepadnúť. Drobné ihličky ale na rozdiel od lístia nepchajú odkvapové zvody. Práve napadané (a zahnívajúce lístie) spôsobuje v odkvapoch najväčšie škody.

2. Nemôžu sieťku preraziť padajúce gaštany?

Mriežka bez problémov odolá pádu gaštanov, väčších orechov alebo napríklad šišiek z ihličnatých stromov.

Vedľa domu nám rastie javor. Jeho lístie sa po daždi prilepilo na povrch mriežky. Nemôže prepadnúť skrz?

Navlhnuté listy sa môžu na mriežku prilepiť. Časom ale i toto lístie uschne a vietor ho odfúkne zo strechy preč.

Nemôže samotná mriežka znečistiť dažďovú vodu, ktorú občas využívame na zavlažovanie záhrady?

Výrobný materiál nevylučuje škodlivé látky, ktoré by negatívne ovplyvnili kvalitu dažďovej vody.

Znamená to, že sa po inštalácii mriežky nemusím o odkvapy starať?

Nie. V príhodných podmienkach síce môžu odkvapy vydržať bez kontroly pár rokov, ale spoliehať sa na to nemôžete. Ochranná mriežka bráni hromadeniu lístia a iných nečistôt, neznamená to ale, že môžeme rezignovať na celú údržbu a ponechať ju svojmu osudu. Aspoň jeden krát ročne je vhodné odkvapy skontrolovať a zbaviť sa usadených nečistôt. Budete mať istotu, že voda nenarobí na vašom dome zbytočné škody.

Potrebujete poradiť?

Plastové mriežky do odkvapov nájdete v našej ponuke. Alebo kontaktujte našich špecialistov, ktorí vám poradia, s čímkoľvek bude potrebné.

Blog

Test a recenzia: Najlepšie záhradné domčeky pre rok 2022

Premýšľate o kúpe záhradného domčeku? Poradíme vám s výberom. Otestovali sme pre vás niekoľko dlhodobo žiadaných modelov. Ktoré z nich pri hodnotení obstáli najlepšie?

Geobunky: ich výhody a možnosti využitia

Potrebujete spevniť záhradný svah, príjazdovú cestu k domu alebo paddock pre kone? Jedným z možných riešení môže byť použitie tzv. geobuniek. Čo to vlastne geobunky sú a kedy sa oplatí popremýšľať o ich využití?

Ako vybrať skleník? [Kompletný sprievodca]

Ako vybrať skleník na záhradu? Ktorým parametrom venovať pozornosť? Poradíme vám.
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00