Vážení zákazníci, vzhľadom na množstvo expedovaných objednávok bohužiaľ nie sme schopní garantovať termín dodania do druhého dňa. Termín doručenia sa tak môžeš pozdržať o 3-4 pracovné dni. Ďakujeme za pochopenie.

+421 233 070 466 (Po-Pi 8:00-16:00)
Krajina doručenia

Na čo slúžia kokosové valce?

Využitie protieróznych a splach zachytávajúcich kokosových valcov.

Kokosové valce sa využívajú predovšetkým na spevňovanie brehov, ktoré sú ohrozené eróziou a súčasne tvoria základ pre ďalší rast rastlín. Môžeme nimi obmedziť vlny v potokoch a riekach a tým podporiť rast vodných rastlín.

Dajú sa využiť aj pri novo budovaných alebo narušených svahoch, omotať okolo odvodňovacej rúry vpustí a použiť ako kontrolné prehradenie na svahoch pri trávnych vodných cestách. Kokosové valce sú ideálne na rehabilitáciu zelene po lesných požiaroch. Okrem toho sa využívajú v celom rade ďalších realizácií, napr.

  • v bioinžinierskych projektoch,
  • pri stavbách zjazdoviek a tratí lyžiarskych vlekov,
  • pri výstavbe diaľničných a železničných násypov,
  • pri plynovodoch,
  • v baníckej činnosti,
  • na skládkach,
  • pri zmierňovaní mokradí,
  • pri výstavbe priehrad, záchytných rybníkov apod.

Aplikácia kokosových valcov

Kokosové vlákna sú natlačené do sieťového obalu a tým tvoria pevný a zároveň tvarovateľný komponent. Aplikácia je jednoduchá a nie sú väčšinou potrebné žiadne ďalšie nástroje.

Valce sa položia po vrstevnici, natlačia sa čo najviac na seba a previažu sa medzi sebou povrazom. Do terénu sa kotví drevenými kolmi, ktoré sa zatĺkajú do zeme vo vzdialenosti 60–80 cm podľa sklonu svahu.

Ďalšou formou ukotvenia môže byť obsyp zeminou, štrkom či kamenivom. V stojatej vode sa dajú valce umiestniť priamo na hladinu: pomáhajú redukovať vlny, podporujú sedimentáciu a rast vegetácie.

Kokosové válce Coir Log inštalované popri rieky

Vlastnosti kokosových valcov

Kokosové valce poskytujú živiny okolitým rastlinám a umožňujú im hlboké zakorenenie. Nevyžadujú chemické ošetrenie. Prepúšťajú vzduch aj vodu. Majú vysokú pevnosť v ťahu, ktorá chráni veľmi naklonené plochy pri tokoch. Sú bezpečné aj pre voľne žijúce zvieratá.

Produkty sa vyrábajú z kokosových vlákien a časom sa rozpadnú na organickú hmotu. Po rozklade pôsobia ako kompost. Pre vlastné vegetačné spevnenie valca je možné využiť okolité rastliny.

Kokosové valce sa môžu použiť aj ako dočasné estetické ohraničenie požadovaných miest v blízkosti vodných tokov. Valce sú navrhované s životnosťou od 2 do 5 rokov.

Kokosové válce Coir Log u vodného toku

Blog

Rastliny vhodné na spevnenie strmých svahov

Ktoré rastliny sú vhodné k výsadbe na spevnenie strmých svahov? 

Protikoreňová fólia zabráni rozrastaniu koreňov

Korene stromov dokážu v infraštruktúre napáchať značné škody. Protikoreňové fólie sa inštalujú proti rozpínavosti rastlín. Umožňujú výsadbu stromov v blízkosti chodníkov a ciest. Neovplyvňujú životné prostredie a šetria výdaje na prípadné opravy stavieb a konštrukcií. 

Zatrávňovacia dlažba: Lacný a účinný spôsob, ako spevniť príjazdovú cestu

Pokiaľ bývate v rodinnom dome, ktorý nestojí priamo pri ceste, budete skôr alebo neskôr hľadať spôsob, ako spevniť príjazdovú plochu, aby ste sa dostali čo najbližšie k domovu. Chcete šetriť svoj rozpočet a pritom bez problémov dôjsť až ku garáži? Kúpte si zatrávňovaciu dlažbu. 
Hotline Potrebujete poradiť s výberom tovaru alebo objednávkou?
+421 233 070 466 info@geomall.sk V pracovných dňoch od 8:00 do 16:00